ov-kluby
domů  |  rozšířené hledání  |  fotky  |  reporty  |  muzika v mp3  |  o nás  

  ov-kluby.net

q.hledat::    
město 
 
reklama 
ovéčka na facebooku
klub 

dnešní akce všude ::
dnešní akce ve městě ::
rozšířené hledání ::
 
[acoustica]
[áčko]
[áčko hladnov]
[atlantik]
[barbar]
[barrák]
[centrum pant]
[dock]
[fabric]
[fiducia]
[garage]
[heligonka]
[hlubina]
[hudební bazar]
[chlív]
[jeden tag - galerie nibiru]
[jungle]
[klid]
[komorní klub]
[lighthouse]
[marley]
[parník]
[provoz]
[rock hill]
[sky]
[stará aréna]
[venuše]
[vrtule]
 
nekluby ::

 
report 

tisková zpráva:: střípky ze zákulisí colours of ostrava III

colours of ostrava
[černá louka, stodolní, boomerang, fabric, alcatrazz]
12.-13.07.2002
tisková zpráva od pořadatelů barev tentokráte přináší informace o jednotlivých open air scénách.
vloženo: 09.07.2002
 

stodolní a poděbradova ulice, a také přilehlé uličky budou uzavřeny pro automobilovou dopravu. boomerang, alcatrazz (černé ovce), maják, scherlok holmes - kluby, které budou patřit k zóně festivalu.

trochu statistiky:
na festivalu colours vystoupí: 50 kapel a 25 djs, z toho 11 zahraničních kapel, příležitost dostane 12 ostravských kapel. celkem se na scénách vystřídá 303 muzikantů, na scéně buben se objeví 60 bubeníků a skupina uado taraban přiveze 12 bubnů, které patří mezi největší na světě (největší z nich má půrměr 2,5m a mnohé budou k dispozici i návštěvníkům). dolnolhotský buben tak bude slavit důstojně svůj pátý ročník právě na černé louce.
o festival se bude starat 150 pořadatelů.

scéna spektrum

spektrum je připraveno ve velmi dokonalé formě - je to hlavní scéna, která obsáhne celou louku vedle bauhausu - přímo s panoramatem jatek v zádech. scéna bude mít rozměry 12x10 metrů s bočními věžemi aparatury o výšce 3m. pódium bude vysoké 9m. scéna bude mít nejkvalitnější svěla s 80 reflektory a 20 tzv. inteligenty otáčivými a různě se proměňujícími chytrými světly. pódium dodává nejlepší republiková firma t-servis, která se objevuje pouze na třech republikových největších festivalech - trutnov, český brod a proboštská jezera.
aparatura taktéž od špičkové firmy e.a.v., která rovněž zvučí největší festivaly bude mít výkon 80-100 kw.

spektrum začíná hned v pátek mohutným nástupem letošní komety české scény - skupinou kryštof, která nedávno obdržela platinovou desku za 30 tisíc prodaných cd. hned po ní bude následovat další ostravská stálice naší top scény, skupina buty. také ta představuje svou novou desku a zatím hledá svůj nejoptimálnější přístup k prvkům world music ve své hudbě. tatabojs se dostanou ke slovu těsně před 22.00 hod. budou mít za sebou festival v českém brodě a účinkování na filmovém festivale v karlových varech. také oni se letos blíží prodejem své desky, se kterou startovala teprve před pár měsíci, ke zlaté desce. předvedou svůj program biorytmy, jenž byl letos označován za nejlepší koncertní program.
spektrum v pátek zakončí kolem 24.00 skupina hypnotix. hypnotix je kapela, kterou do nedávna bylo doma vidět zázrak. hráli výhradně po velkých zahraničních scénách, letos se rozhodli poprvé po dlouhé době věnovat více české scéně a vyhradili si účast na několika festivalech, k velké radosti promotérů, kteří je léta marně zvali.

sobotní spektrum začíná už v pravé poledne a to nostalgickou připomínkou 60. let s janis joplin revivalem, se skvělou zpěvačkou taťánou poláčkovou a např. ivanem pelíškem, kterého si možná pamatujete také jako bubeníka skupiny abraxas.
následovat bude polská kapela carrantuohill, která předvede svou skvělou prezentaci keltské hudby, ve které jsou opravdu výborní a mají za sebou řadu vítězných tažení irskými scénami.
odpolední program bude v naprosté pohodě kulminovat se skupinou hot and sweet orchestra, což bude nádherný výlet do oblasti jazzové a taneční hudby let dvacátých až šedesátých - výlet povede jiří suchý, který se zde s účastníky festivalu rád zazpívá např. písničkou motýl nebo missisipi.
následují brněnští čankišou, devítičlenný band, a pak také dále dvě výborné kapely, které předtím budete moci vidět už na bubnu - fula band a senses. sobotní večer uzavřou monkey business, které opravdu nemá smysl představovat.

karpatia fórum: hudba je most

důležitou součástí celého projektu colours of ostrava je také snaha vytvořit trvalejší spolupráci mezi česko-slovenskou komunitou z příhraničí. proto bude v rámci festivalu vytvořeno takzvané karpatia fórum věnované především prezentaci českých a slovenských interpretů.
karpatia fórum také hodlá přispět ke zviditelnění města ostravy jako společného místa tolerantního a kulturního setkávání širšího okruhu mládeže a střední generace z české republiky a slovenska a vytvořit či obnovit vytrácející se komunikaci mezi oběma národy. součástí programu je tak nejen speciální scéna určená k prezentaci českých a slovenských kapel, ale také diskusní seminář karpatia fórum.
seminář naváže na koncerty na scéně karpatia fórum. tématem semináře bude zhodnocení průběhu celé akce a její dopad pro další přeshraniční kulturní spolupráci č.r.-s.r. a volná diskuse nad problémem česko-slovenské kulturní spolupráce.
na tiskovku, která začne v sobotu (l3.7.) v 11.00 jsou pozvány také slovenské kapely, které se účastní festivalu.

dolnolhotský buben je součástí festivalu colours of ostrava!!!

dolnolhotský buben se odehrával čtyři roky v dolní lhotě a každoročně zajímal nejen milovníky bubnů a jembe, ale též zájemce o alternativní hudbu a world music. v loňském roce se již odehrával na dvou scénách a začalo se ukazovat, že prostory se staly pro festival malé.
černá louka se ukázala v rámci festivalu coloure of ostrava tou správnou variantou. a navíc se buben roztáhl do dvou dnů a výrazně posílil všechny složky, které vytvářely kvalitu tohoto festivalu. letošní buben je atraktivní zejména posílením o zahraniční hosty festivalu, kteří tvoří dokonce převahu nad těmi domácími. bubnu bude kralovat sedm kapel ze zahraničí.a dlouhé chvíle přestavby hlavního pódia budou vyplňovat worlshopy, které jsou mnohdy populárnější než samotné koncerty. černá louka nabídne také řadu služeb: úschovnu zavazadel, omezenou kapacitu stanového městečka, ubytování v pavilonu g v případě nepříznivého počasí, a hlavně krásné čajovny a vegetariánskou jídelnu. v noci buben prosvítí mistři ohně, kteří budou svým uměním zpestřovat pódiová vystoupení. buben bude mít dva moderátory pana kejtu, afričana, který již dlouho žije v ostravě a propaguje africkou kulturu a velmi se těší až si svou kvalitní češtinou uvede své africké přátele a wendyho zulu, který k bubnu již neodmyslitelně patří a v loňském roce ho nejen uváděl, ale také předvedl jedno z nejlepších vystoupení.

pátek
buben začne vlastně na masarykově náměstí, kde mají bubeníci sraz ve mezi 16.00 a 17.00 i s první kapelou tam tam orchestra, ta si odvede své bubeníky na černou louku, kde začíná jejich první koncert. skupinu tamtam orchestra vede miloš vacík a předvede jak on sám učí brazilské rytmy a sambu.
následovat bude první velký zahraniční host - skupina transsylvanians. ti jsou fenoménem současné scény world music. hudebníci tohoto souboru žijí nyní v berlíně, ale hlavní základnou jsou maďarští hudebníci, kteří přináší novou škatulku - speed folk mixovaný s repem, rockem, ska, punkem a gypsy-techno. jejich show je jiskřivá a živá - přinášejí přímou konkurenci českému čechomoru.

pak přichází jedna z nejspeciálnějších formací bubnu skupina orkiestra wielkich bebnów uado tara ban orchestr uado tara ban se pokouší svým vystoupením vycházet a znovu objevovat kořeny praslovanské hudební kultury, v níž bubny hrály svou nezastupitelnou úlohu. repertoár uado tara ban však tvoří také karibská hudba a hudba jižní ameriky. 12 bubnů uado můžeme považovat za jedny z největších na světě. svými rozměry (průměr 2,5 metru) jsou srovnatelné pouze s japonskými bubny kodo. uado tara ban nabízí produkci, která svou atmosférou a tajuplností připomíná prastaré slovanské rituály. scénografii dotvářejí hořící pochodně, dým, tajemná světla a prostorové stíny.tvůrcem bubnů, steeldrumů a dalších unikátních bicích nástrojů a gongů je šéf kapely je wojtek sówkai.

dalším zahraničním hostem je skupina ghymes ze slovenska. citujme z materiálů o skupině:
hudobná skupina ghymes vznikla pred 15. rokmi z hudobníkov, ktorí hrali rock, vážnu hudbu alebo starú hudbu. spočiatku uvádzali tradičnú ľudovú hudbu z regiónov karpatskej kotliny. každoročne sa zúčastňuje folklórnych a hudobných festivalov nie len v maďarskej republike, ale aj v západnej európe (napr. nantes, saint chartier, confolon vo francúzsku, ktoré patria medzi najväčšie letné festivali v európe).
uplynulých 15 rokov znamenalo pre skupinu "očistec" a k ľudovým motívom priložili svoje tvorivé ambície a vznikla jedinečná "hudba ghymes". pri tradičných hudobných nástrojoch (husle, kontra, gajdy, kobza, lutna) sa objavil saxofón, bicie a vznikli improvizácie. bez toho, že by sme si to všimli, alebo chceli, sa skupina zaradila do kategórie world music. ghymes čerpá inšpiráciu z koreňov maďarskej, stredoeurópskej ako aj východoeurópskej ľudovej hudby. v rôznorodosti svojho štýlu je ich hudba vyjadrením istej vnútornej srdečnosti a nedá sa k ničomu prirovnať. typickou charekteristickou črtou ich hudby je hľadanie poetična. ich hudba sa pokúša poodhaliť to, v čom sú si ľudia navzájom podobní a nie to, v čom sa odlišujú. túto vzájomnú podobnosť ľudí sa im podarilo vždy zachytiť, čoho dôkazom bolo vrelé a srdečné prijatie na koncertoch v krajinách najrôznejších kultúr a rás /japonsko, fínsko, maďarsko, francúzsko, švajčiarsko, rakúsko, irak, jordánsko, španielsko, grécko, usa, kanada/. skupina sa priznáva, že energia a čaro neopakovateľného momentu živej hudby je podmienkou a zároveň predpokladom ich úspechu.
ghymes je členom medzinárodnej hudobnej skupiny vents d´est (východný vietor). z hľadiska hudobnej pestrosti (ľudová hudba, džez, súčasná hudba) a zemepisného pôvodu (stredozemský, srbský, chorvátsky, slovenský, maďarský) 17 členná hudobná skupia východný vietor je mimoriadnou "hudobnou mozaikou". ozajstní trubadúri 21. storočia. zakladateľom a vedúcim súboru je hudobník a skladateľ michel montanaro z francúzska. na požiadanie p. montnara sa skupina ghymes zúčastnila pri tvorbe hudby pre najväčšie európske divadlo v prírode - toulon theatre de la mediterrané v r. 1993.
šéfredaktor hudobného rozhlasového vysielania bbc v londýne hovorí o skupine: skupina ghymes je jedinečná maďarská hudobná skupina, ktorá je schopná dôveryhodne uskutočniť nové a nové nápady na základe ľudovej hudby bez toho, aby z toho vznikl "stredo-európský kýč". z hudby skupiny ghymes vanie neha, romantika, ale aj strhujúci príval energie. album rege (bájka) je už ich šiestym - prelína sa v ňom bukolika s industriálom, pohanstvo s kresťanstvom.

scénu buben bude v pátek uzavírat létající koberec, skupina, která oblibů bubnů u nás vlastně začala. létající koberec poletuje někde mezi šamanskými rituály, dream house music,world music, ethno-trans-break-beat.hudba a tanec skupinu zajímají především jako prostředky k navození transu. tento přístup je tisíce let starý a byl prapůvodně používán v mnoha kulturách světa.vystoupení létajícího koberce mívají charakter taneční party. létající koberec založili v roce 1994 léčitel a hudebník petr piňos (autor celé řady cd s relaxační hudbou) a bubeník michal haman. v současné době spolupracují na společných projektech se skupinou blue above.

složení:
petr piňos - buben anchor, chrastítka
michal haman - arabská darbuka, indiánské bubny, chrastítka, loop-hat
stálí hosté:
miloš hájíček (blue above) - editing, analog keyboards, samples, zpěv
antonín hlávka - africké jambe, chrastítka, perkuse
martin kreutzberg - africké jambe, bonga, chrastítka, perkuse
líza vegrová - orientální tanec

brněnská skupina tubabu, tamtam orchestra a uado taraban budou k dispozici zájemcům o školy hry na buben. na specielní scéně si budou i s úplnými začátečníky zkoušet sladit rytmus. je proto dobré si na tuto scénu přinést buben sebou. pro ty, kteří to nezvládnou mají uado taraban překvapení v podobě bubnu o rozměru 2,5 m v průměru, na který si bude moci bubnovat naráz 12 lidí. a tak na bubnu rozhodně ticho nebude a celý program

sobota
sobotní buben otevře brněnská skupina tubabu(název znamená v překladu řeči malinků - běloši) hrají rytmy západní afriky, každý z jejich rytmů má název a váže se k určité příležitosti, svatba, iniciační obřady a podobně, vše je propojeno samozřejmě s tancem. tubabu existují 2 roky ale mají už za sebou více než 100 vystoupení. jejich školy hry jsou velmi podntětné a precizní, inspirují i úplné začátečníky.

další kapelou ,která se objeví na pódiu je skupina pod černý vrch - po ryze rytmickém vystoupení přináší na buben melodii
nyní startuje s novým repertoárem, vycházejícím převážně z lidových textů, novým soundem a v novém neobvyklém složení: trio elektrifikovaných houslí a violy, baskytara, bicí, zpěv a divoký, energií nabitý pódiový projev. hudebně a aranžersky jedinečné skladby jsou určeny těm, kdo chtějí nejenom tančit, ale zejména absolvovat mimořádný hudební zážitek. trojici z původního pčv jiřího kubíčka, ivanku kubíčkovou a šolicha (baskytara,housle,housle) doplnila violistka eva burget a bubeník martin rychta (ex-čechomor,petr novák,vašek koubek aj...) je to rock? folk? country? underground? je to nářez!!!
slova kritikova: je to kříženec hradišťanu, plastiků a apokalyptiky.

www.colours.cz

 verze pro tisk

související články::


 
informační kanály 


 
nejčtenější 

>> fotoreport:: therion a satra v barráku
 
>> fotoreport:: rebellion tour 2024
 
>> fotoreport:: insania v dragu
 
>> fotoreport:: powerplant v barráku
 
>> fotoreport:: marie kieslowski a spol. v docku
 
>> fotoreport:: alterova festival
 
>> fotoreport:: kateřina marie tichá & bandjeez v barráku
 
>> fotoreport:: slunovrat 2023 (sobota, část 1.)
 
>> fotoreport:: insania v paláci akropolis
 
>> fotoreport:: rockování nad olzou 2023
 

 
:: domů :: rozšířené hledání :: fotky :: reporty :: muzika v mp3 :: o nás ::
 
 © 2002 ov-kluby.net

  design by lucinka & strejda