pražský výběr v u-klubu a ve fabricu

pražský výběr
[u-klub, fabric] :: 28., 29.04.2004

ostravákům těm bude hej (bo výběr uviděj). přátelé, sousedé a krajani - přijede vám zahrát pražský výběr. sejdeme se na jejich koncertě ve středu 28.04.2004 v olomouckém účku nebo ve čtvrtek 29.04.2004 v ostravském klubu fabric.

"pražáci". ruku na srdce - kdo z nás aspoň jednou v životě jízlivě nepronesl toto slovo s pejorativním nádechem? i přesto pevně věřím, že to hlavní, co se vám při jeho zaslechnutí vybaví, je něco zcela jiného než slovní štulec do milých obyvatel naší stověžaté matičky. pražáci, pražský výběr nebo jen výběr - to je jeden z úhelných kamenů naší rockové hudby osmdesátých let, připomněli se nám i v letech devadesátých a ke všeobecné radosti se po mnohaletém spánku vrací na česká pódia i v polovině první dekády nového století. když mluvím o spánku, zdaleka to neznamená zahálku, protože v málokteré kapele najdeme tolik tvůrčích osobností s desítkami vlastních, většinou kladně přijímaných projektů. prostý výčet všech stávajících i minulých aktivit čtyř členů pražského výběru by mnohonásobně překročil únosný rozsah tohoto povídaní. věnujme se tedy jejich společné tvorbě.

pražský výběr se začal formovat na konci 70.let kolem vystudovaného varhaníka a skladatele michaela kocába. začali tehdy populárním jazz rockem, ale záhy si uvědomili, že tudy cesta nevede a s příchodem kytaristy michala pavlíčka se vydali rockovým směrem, až zakotvili v tehdy se vzedmuvší "nové vlně". píše se rok 1982 a obliba kapely stoupá. dochází ke změně na postu basáka, kdy ondřeje soukupa nahrazuje mladý vilém čok a výborně zapadá jak hudebně, tak také do stylizace kapely plné poťouchlých rockových tajtrlíků (v tom nejkrásnějším smyslu těchto slov).

pražský výběr

je to právě inteligentní ironie až sarkasmus jak v textech, tak v pódiové prezentaci souboru, kterou se s nadhledem vysmívají společenským nešvarům, ale hlavně sami sobě. jako vyvrcholení této éry je natočena první dlouhohrající deska straka v hrsti. natočena, leč nevydána. na vydání si ještě šest let musela počkat. (poznámka pro naše nejmenší: tehdy vládl v naší zemi zlý a hloupý, loupeživý kmen komančů, kteří neměli rádi "... kazitele vkusu mladých lidí a šíření ideově a morálně velmi pochybných názorů." - citováno z legendárního článku "nová vlna se starým obsahem" soudruha krýzla, tribuna, č.12/1983). slibně se rozjíždějící kapela dostala zákaz veřejného vystupování na dlouhé čtyři roky. po znovuobnovení činnosti nahrazuje za bicími jiřího hrubeše talentovaný mladík klaudius kryšpín.

roku 1988 vychází paradoxně nejprve nová deska nazvaná prostě výběr (obsahující nesmrtelné pecky jako je tatrman, chvastoun či snaživec) a poté se konečně dostalo i na debutové album straka v hrsti (např. zubatá, proč jen já, s.o.s., pražákům je hej, na václavským václaváku aj.). už to vypadalo, že obnovený pv se konečně pořádně rozjede, ale následovala další rána v podobě emigrace klaudy kryšpína do rakouska, odkud později přesídlil do austrálie. brzy poté se psalo datum 17.11.1989 a komunismus konečně padl. z kocába se stal politik a vytýčil si jasný cíl, dostat ze země nemilované okupační sovětské vojáky, jejichž dočasný pobyt se protáhl na předlouhých 23 let.

jak kocáb slíbil, tak udělal, výraznou měrou se zasadil o odchod okupantů a poté co poslední ivan praštil čepicí o zem uspořádal 24.06.1991 velkolepý koncert v pražské sportovní hale adieu c.a. neustále experimentující michalové kocáb s pavlíčkem tentokrát přetavili výběr do jedenáctihlavého rockového bigbandu s trojčlennou dechovou sekcí. pro tuto událost připravili šest zbrusu nových kousků. vrcholem rozlučkové párty byla přítomnost slavného amerického kytarového mága a novátora franka zappy. celý koncert je zaznamenán na live albu. poté se věnovali svým vlastním projektům a opět se sešli až roku 1997 při příležitosti vydání třetího studiového alba, pojmenovaného v duchu výběrovského humoru běr.

pražský výběr

to bylo taky naposledy, kdy jsme je mohli spatřit na navazujícím turné i v ostravě. koncert v narvaném tatranu stál tenkrát za to. zatím posledním cd počinem je vydání bilančního dvojkompaktu tango ropotámo z roku 1998. jednak obsahuje kompletní archivy skupiny včetně 52 dosud napsaných písní, tak i druhé cd tvořené soudobými remixy starých výběrových hitů. co dodat? tito výteční rockoví komedianti, muzikanti v čele s respektovanými skladately kocábem a pavlíčkem, tvoří lidsky spřízněné těleso a jejich hudba mírně shozená typickým výběrovským šklebem může stále oslovovat jak stávající tak i nové posluchače.

pro studium pražského výběru, je vhodné kromě zmiňovaných desek shlédnout film režiséra karla smyzcka z roku 1990, který mapuje tvorbu souboru v pohnutých 80. letech. a na závěr ještě jeden příjemný příslib do budoucna - až se urodí a uzraje, snad spatří světlo světa nová deska pv. buďme trpěliví, nepochybně budeme za své čekání bohatě odměněni.

personální složení::
vilém čok - baskytara
michael kocáb - klávesy
machal pavlíček - kytary
klaudius kryšpín - bicí

dohni
foto: archiv

 

© ov-kluby.net
e-mail:: ov-kluby@ov-kluby.net
web:: www.ov-kluby.net