slet bubeníků - rytmus 4 kontinentů

slet bubeníků - rytmus 4 kontinentů
[dům umění (op), společenský dům (rpr) a parník (ov)] :: 11., 12. a 16.10.2002

tisková zpráva vám osvětlí o co tu vlastně kráčí - blíže představí projekt, jeho záměr i některé účastníky. neváhejte - tohle bude vážně peklo!

slet bubeníků představuje nový unikátní hudební projekt jednorázové nadžánrově vyhraněné akce. dramaturgickým záměrem je iniciovat vytvoření originálního a specifického uměleckého díla - společné kompozice rytmických nástrojů. využívá kontrastů mezi žánry (jazz-vážná hudba-world music-ambientní hudba), kontrastu mezi naturely a přirozeným rytmickým cítěním protagonistů ze 4 kontinentů navozuje jiskřivou tvůrčí atmosféru přenesenou na pódium. garantem hudební části projektu je pavel fajt. slet bubeníků zásadně obohacuje českou scénu nevšedním spojením hudebníků rozličného pojetí hry, invence a hudebního myšlení. průběh koncertu je částečně předem připraven a na místě dotvořen i improvizací. slet bude zahájen v broumově workshopem a generální veřejnou zkouškou. poté následují koncerty po čr. hudebníci budou vystupovat v různých prostorech a k dotvoření hudebního zážitku vždy využijí i charakter koncertního prostoru.

zúčastnění hudebníci:
pavel fajt (cz) 
 
drums, electronic, percussions, steelwheal, voice, etc
 
alan vitouš (cz-ch) 
 
djembe, percusions etc
 
chris hughes (austrálie) 
 
drums, etc
 
hearn gadbois (usa) 
 
hand and food percussion, zarb, zirbaghalis, dumbek, udu, dholak, etc
 
elvis kititi (kongo) 
 
guitar
 
pa sait nyass (gambie) 
 
bongas, etc
 
andrzej zalieski (pl) 
 
drums, percussions, mouth, etc
 
maciej morus (pl) 
 
drums, percussions, mouth, etc
 

pavel fajt - je český neortodoxní bubeník a avantgardní muzikant. bezesporu posunul vnímání i charakter hudby o pěkný kousek vpřed. byl hostem prestižních světových festivalů a scén v evropě i zámoří, např. victoriaville kanada, mimi marseille, alternativa praha, knitting factory new york, music unlimited wels, ring ring beograd atd. nejvíce proslul spoluprací s ivou bittovou a také jako jeden ze zakladatelů české avantgardní rockové skupiny dunaj či pluto. ve svém sólovém projektu "drumtrek" fajt přináší výzvu bubeníka. s bicími nástroji, perkusemi, elektronikou i hračkami a vlastním hlasem úspěšně provádí nemožné: více než hodinové koncertní sólo, které nejenže nenudí, ale zní jako celá regulérní kapela. rozeznívá blány, rantly, činely, plechy, chrastítka, vzduch v místnosti, vlastní hlavu, tvoří melodie na různě naladěné ocelové struny či kombinuje rozličné elektronické smyčky. dynamika koncertů je vždy strhující, obzvlášť vydařená bývají vystoupení v různých duchovních prostorech a v menších sálech, kde dochází k nejintenzivnějšímu kontaktu s divákem.

andrzej zalieski (pl), maciej morus (pl) jsou dva bubeníci a hráči na rytmické nástroje sdružení kolem art centrum zamek ve varšavě. s pavlem fajtem v minulosti vytvořili již bubenické trio pod názvem idiots. jejich hudební projev zahrnuje pestrou výrazovou škálu od klasické bicí soupravy po skat.

chris hughes je australský bubeník a multiinstrumetalista. koncertuje a nahrává po celé evropě, včetně české republiky, již více než 12 let. a to jak s lokálními, tak i mezinárodně známými umělci. jeho styl je často přirovnáván nejen k explozivnímu chaosu keithe moona, ale i k nestandartním rytmům captaina beefhearta, hypnoticky procítěnému hraní jackie leiebezeit, či najazzlému bubnování johna densmora. hráčské rozpětí chris hughese sahá od spíše dekorativního doplňování textu, s velkým důrazem na jeho výpověď, až po téměř industriální zvuky a silné rockové motivy. vedle klasických bicích a vybraných perkusí, hughes taktéž používá upravené elektronické zvuky, které pak v kombinaci se samplery, smyčkami a efekty, tvoří atmosféru " rytmiky vesmírného věku".

alan vitouš se narodil v roce 1946 v praze, v rodině hudebníka. multiinstrumentalista a skladatel, absolvent konzervatoře v praze. v 60. letech začínal jako "zázračné dítě" v jazzové skupině junior trio, spolu se svým bratrem kontrabasistou miroslavem vitoušem a janem hammerem na klávesách. po letech působení s českými i evropskými jazzovými špičkami, si získal renomé jako vnímavý improvizátor působící mimo zavedené škatulky. začátkem 90. let spolupracoval se svým bratrem miroslavem vitoušem (cd return, turné evropa, japonsko). v letech 1992-1994 koncertoval a nahrával s francouzským hudebníkem miquelem montanarem v rámci projektu "východní vítr". společný projekt s čínskou pěvkyní song feng jün získal druhou cenu na prestižní hudební soutěži v šanghaji v roce 1995. v posledních letech realizoval více jak 200 vystoupení v rámci unikátního divadelního projektu "vizita", ve spolupráci s českým hercem jaroslavem duškem.



 

© ov-kluby.net
e-mail:: ov-kluby@ov-kluby.net
web:: www.ov-kluby.net