těšínský jazzový festival

těšínský jazzový festival
[český / polský těšín] :: 16.-19.11.2005

podzim, období to v dnešních dnech spíše zasmušilé, je pro mnohé známkou jediného - jazzových festivalů. a pokud neprahnete po dojíždění do hradce či prahy, podívejme se na alternativy. i tady mezi slezkými kopci se dá jazzově vyžít. řeč je o jednoznačně výjimečné jazzové přehlídce v těšíně.

těším se na tyhle čtyři dny už dost dlouho, a povím vám proč - organizátoři se rozhodli, že sem pozvou všechny ty, kteří milují rozmanitost hudby, a že zboří mantinely standardního jazzu za cílem rozšíření škály hudebních skvostů a spektra publika. a ač se mi to zprvu příliš nepozdávalo, povedlo se dát dohromady skutečně kvalitní program, který nejde označit ani za roztříštěný ani za nejazzový. ba naopak - po všech stránkách se tenhle ročník stal velmi očekávaným. mé osobní spekulace ale nejsou důležité - festival s neopakovatelnou "mezinárodní" atmosférou zde má svou tradici již od roku 1973. za dobu více než třiceti let získal několik úžasných vlastností: především přináší prvotřídní kvalitu a dává mnohým poznat později uznávané hudebníky (namátkou jmenujme alespoň f. hovjadského, p. litworu, s. helise, a. suchánka, legendárního f. schulhausera, m. siedlazcka, r. chowanioka, š. gažíka, popř. z novějších fenomenální polskou formaci alchemik). atraktivním ho činí tedy i integrace s polskou hudební scénou a jeho plusem je taktéž dostupnost a cena. v neposlední řadě je pak nutné upozornit na doprovodné akce v podobě výstav fotografií, letos s jazzem v obraze objektivem radana tolasze a marka karewicze. jednoduše řečeno, půjde o nezapomenutelnou jazzovou událost, a pod to se ráda podepíšu.

podrobný program s daty, časy a místy výstupu jednotlivých účinkujících se dočtete na oficiálních stránkách kulturního a společenského střediska 'střelnice' - http://www.kassct.cz/jazz.html

více o kapelách se lze samozřejmě dozvědět přímo z internetových stránek jednotlivých interpretů či z katalogu festivalu, nicméně dovolím si sama ještě přímo upozornit na pár málo formací, které dobře znám:

když půjdu chronologicky, zastavím se už ve středu u acoustic impact. je to pro mě nepochybně živý objev tohohle podzimu a už nejednou jsem se nad nimi rozplývala. temperamentní a zároveň půvabné sóla španělek jako vystřižená z tradic pyrenejského poloostrova v kombinaci s piánem a perkusy tvoří mozaiku flamenga a hřejivé španělské kultury. jsou právě jednou z těch kapel, o kterých se dá jen těžko polemizovat.

gulo čar

jednou z velkých hvězd festivalu mají být gulo čar, a z toho, co o nich vím, předpokládám, že své roli dostojí. často označována jako romská je tato kapela skutečně něčím ojedinělým. v autorských skladbách s romskou poetikou, především pak ale s čitelným a citelným vlivem funky a moderního rytmu, se devítičlenný ansábl projevuje velmi energicky a jsou jednou z nejvýraznějších mimoproudových seskupení posledních let u nás.

za pozornost stojí i páteční noční vystoupení seskupení pawel pilch jazz band. stejně jako mají ostravané své gizd q, my tady máme ppjb, kterým to zní neméně zábavně. jiří zabystrzan (klávesy), pawel pilch ml.(bicí), tomáš lasota (kytara), daniel böhm (bass) mnohdy spolu s zbigniewem kaletou (tenor saxofon), výborní a uznávaní hudebníci svého kraje, patří do sorty jazzmanů inspirovaných latin - jazzem. mezi vlastními skladbami můžete slyšet skladby autorů: mike stern (amer.jazz.kytarista), jan hamer (klávesista českého původu), r.balzar, brad mehldau (jazz.pianista), paquito de rivera (saxofonista latinsko-amerického jazzu; jeho skladby hrají i již zmiňovaní gizd q). převažují skladby s rovným, tedy neswingovým, rytmem a od klasického jazzu jsou blíž spíše k modernímu jazzu, jazzrocku, a právě k latinsko-americkému jazzu. sumasumárum - jsou výborní!

a v sobotu se potom dočkám svých oblíbenců eggnoise. kluci, mladí nadšení a fatálně talentovaní, rozhodli se jednoho krásného dne, že se nechají vést jazzovým cítěním a zároveň se nechají unést vším, co jim jejich hudební spontánnost přinese. a ono hle - první oficiální album what a world je zázrakem roku 2003. pro mnohé nepochopitelná, já bych řekla spíše netušeně pestrá směs kytar, fléten, piána, soulu, valčíků, tanga, jazzu, hard swingu a baladického dramatizování se osvědčila. o to víc se skláním před sedmi multiinstrumentalisty, o co víc inteligentních a přitom citlivých poloh dokázali vytvořit. nemůžu si odpustit ani chválu na jejich webové stránky. muzikologické eseje a filosofické okénko pro fajnšmekry a náročnější jsou jen vrcholem všeho vychytaného.

blink::

  • kulturní a společenské středisko střelnice:: www.kassct.cz

    vesna
    foto: ivory

     

  • © ov-kluby.net
    e-mail:: ov-kluby@ov-kluby.net
    web:: www.ov-kluby.net