polské hvězdy hey míří do česka

hey
[boomerang, jam, nora, rock café] :: 10.-13.01.2002

hudební lahůdka se chystá v ostravě, opavě, kopřivnici a nakonec i v praze. nejlepší polská rocková formace hey přijíždí na miniturné k poslednímu albu [sic!]

logo hey

už od 93. roku posledního století minulého tisíciletí (komplikované co?) jsem doufal, že tuto kapelu uvidím hrát i v česku. a je to tu! koncerty, které jsem absolvoval v zielonej górze a katowicach byly skvělé, ovšem tady to bude zase o něčem jiném. zatímco v polsku jsou to hvězdy, česko je pro tuhle vynikající kapelu polem neoraným. a to, že to příjde v době, kdy po mírném útlumu (po albu karma) přichází opět s vynikající a nadupanou deskou [sic!] je předpokladem, že si hey oblíbíte i vy, kteří je neznáte a přijdete si je poslechnout jen ze zvědavosti... určitě nebudete litovat!

jednoho krásného dne se v polském štětíně dala - na popud kytaristy piotra banacha - z několika místních kapel (kolaboranci, dum dum, guitars project...) do kupy pětice muzikantů, znajících se z neustálého hraní po místních klubech: katarzyna nosowska - zpěv, piotr banach - kytara, jacek chrzanowski - basa, robert ligiewicz - bicí a marcin zabielowicz - kytara.
když jim v únoru ´93 vyšla debutová deska fire, měli už hey na svém kontě ocenění debut roku a cenu novinářů z tehdy největšího a nejprestižnějšího festivalu polské rockové muziky jarocin ´92. úvodní singl moja i twoja nadzieja, který s nimi v duetu s katarzynou nosowskou nazpívala tenkrát rovněž poměrně neznámá edyta bartosiewicz, se už před vydáním fire stal hitem a neoficiální hymnou monstr-akce rockových muzikantů na pomoc nemocným dětem wielka orkiestra swiatecznej pomocy.

kasia nosowska

texty, jejichž výhradní autorkou je kasia (čti kaša s takovým hodně měkkým "š" a rozuměj katka) nosowska byly už od počátku některé v angličtině a některé v polštině. díky tomu měli hey šanci na sukces i venku a zároveň svatý klid od domácích médií, tlačících muzikanty ke zpívání v mateřštině. největším předpokladem pro úspěch se stal vedle přemyšlivych textů a nadupané muziky - od grungeovych začátků se postupně propracovali spíše ke crossoveru - skvělý hlas a úžasné charisma kasi. právě tím se hey nejvíce odlišovali od podobných kapel.
během deseti dnů od vydání se fire dostalo na nejvyšší příčku prodejnosti kazet v polsku. nedlouho poté odcestovala kapela do francie na festival le printemps de bourges, kde získali kromě sympatií také hlavní cenu - pozvánku k účasti na každoročním turné evropských objevů po hlavních městech většiny států evropy čítající tucet koncertů pod hlavičkou trans europa express. za několik měsíců už bylo album fire zlaté (za 330 000 prodaných mc a 15 000 cd).

hey

hey vyhrávali co mohli - ve všech možných kategoriích všech možných anket za rok 1993, a to jak u odborníků tak u širokých mas. a čekalo se na další desku. singl misie (medvídci), který ji avizoval, se během týdne dostal mezi tři nejprodávanější singly ve východní evropě do společnosti aerosmith a collinse. album ho! vyšlo v dubnu ´94 a během deseti dnů se prodalo 230 000 kazet a 14 000 cd!!! promo šňůru v patnácti největších polských halách vidělo 80 000 lidí. v říjnu se pak konal koncert v katowickém spodku za účasti dvanácti tisíc fanoušků (spousta jich ještě zůstala venku bez lístků) a kamer mtv. z vystoupení ještě do vánoc vzešla deska live!. kromě oficiálního alba se v katowicích natočila také kazeta live! - special edition pro účastníky koncertu jako poděkování za pomoc při nahrávání... ankety na konci roku pak potvrdily a upevnily mimořádné postavení skupiny na polské scéně.
v lednu ´95 se hey vydali na šňůru po amerických klubech. mimo jiné se jim podařilo vyprodat slavné newyorské cbgb´s a limelight a chicagský metro club! následovalo ep heledore jež bylo nečekaně říznuto psychedelií, a třetí regulérní album ? (question mark) z října ´95 dokonce i punkem. u hey se ovšem nejednalo o podlehnutí tehdejší neopunkové módě, nýbrž spíš o jakýsi návrat ke kořenům, protože většina členů začínala právě v punkových kapelách. tento návrat měl být patrný i na dalším turné, při němž se vrátili z hal do klubů a malých sálů.
těsně po domácí premiéře se lp ? začalo prodávat také ve státech, v distribuci polygram usa. americká verze se od té polské lišila tím, že dvě skladby byly nahrazeny třemi jinými z předchozích dvou desek. a samozřejmě bylo vše v angličtině. začalo se dokonce nahlas mluvit o tom, že hey by měli v červnu ´96 vyrazit na celosvětové turné společně s the cranberries. jenže... už před domácí šňůrou (listopad-prosinec ´95) se objevily pochyby o tom, zda vůbec nějaké turné bude, protože kasia otěhotněla. polské koncerty nakonec ještě odjela, ale ty světové padly.

kasia nosowska

páté regulérní album karma nakonec vyšlo příznačně 05.05.1997. deska věnovaná 60. letům znamenala tak trochu ústup ze slávy, ovšem 5 "darmowych" propagačních koncertů se těšilo z mnohatisícových návštěv.
při srpnových povodních se objevil singl (symbolická cihla) moja i twoja nadzieja s 5 verzemi této už legendární skladby (mimo jiné nazpívané celou špičkou polské muziky) a ta se stala hymnou pomoci postiženým povodněmi. na srpnovém varšavském koncertu "dla powodzian" (kde samozřejmě nevystupovali pouze hey) byl vydražen fryderyk kasi nosowské za 102.000 zlotých!
téměř přesně 2 roky po karmě - 04.05.1999 se objevila deska s jednoduchým názvem hey, která je návratem k ostrému hraní z fire. tohle album už je kompletně v polštině a krom svého obsahu zaujme také obalem - tvarovaným do stopky (tedy osmiúhelníku).

v červenci roku 2001 se kapela hey zavřela do studia na venkově, aby tam nahrála další album - už bez kytaristy piotra banacha, který ji v létě 1999 opustil kvůli sólové dráze (nahradil jej spřízněný kytarista pawel krawczyk). nová deska [sic!] se na polském trhu vynořila 22.10.2001 a potvrzuje návrat k tvrdšímu modernímu soundu. po odchodu banacha se změnil i způsob skládání písniček - muziku tvořila celá kapela. texty zůstaly doménou kasi.
7. listopadu vyrazili hey na domácí turné k této opravdu skvělé desce, které zakončí 9. prosince ve varšavské stodole, aby pak za měsíc a den přijeli poprvé do česka a na svém minitour odehráli 4 koncerty v ostravském boomerangu, opavském jamu, kopřivnické noře a pražském rock café. následovat by pak měla cesta po spojených státech.

hey

zpěvačka katarzyna nosowska má na svém kontě krom alb hey také 3 vlastní sólo projekty:
puk, puk (1996), milena (1998) a sushi (2000). tahle muzika se ale od hey dost liší - stylově ji lze zařadit někam mezi björk, trickyho, ale také elektronické projekty jako prodigy… desky puk, puk a sushi jí shodně vynesly na fryderycích nejen ceny za nejlepší alternativní album, ale také cenu pro nejlepšího autora textů.
podílela se také na projektu yugoton (mimo jiné s kazikem /kult/ nebo pawlem kukizem /piersi/), spolupracovala např. s kapelami voo voo, pidźama porno aj.

další info včetně ukázek z nové desky (čtete-li polsky): www.hey.pl
první singl cisza, ja i czas z nové desky [sic!] je k mání (legálně) zde: www.hey.pl/mp3/ciszajaiczas.mp3

dudyn
foto: jacek poreba, jarek korniluk a marek kotnowski

 

© ov-kluby.net
e-mail:: ov-kluby@ov-kluby.net
web:: www.ov-kluby.net