ladí neladí: psí vojáci & dlhé diely (sk) ve fabricu ladí neladí: psí vojáci & dlhé diely (sk) březnové ladí neladí se ponoří do hlubin alternativní hudby (i když to neznamená, že by se předcházející díly nesly ve znamení nějakého prefabrikovaného popu). česko bude tentokráte reprezentovat legenda v podobě psích vojáků, od našich východních se přijedou představit dlhé diely. dlhé diely je jednak bratislavská čtrvt ale taktéž název skupiny. dohromady se dali na jaře roku 2001 a na svém kontě mají prozatím dvě alba - september (2001) a tu (2002). v hudbě skupiny dlhé diely se spájejí prvky rocku, jazzu, alternativy, folku, trip hop, drum.n.bass a etnické hudby se slovenskými texty. členové skupiny jsou aktivní i na jiných frontách a tak baskytaristka šina vydala dvě samostatné alba šinadisk (2001) a in virgo (2003), které tu a tam zařadí rovněž do koncertního repertoáru dlhých dielov. kromě toho příležitostně zpívá se skupinou frogski pop. frontman daniel salontay se naopak angažuje ve skupině neuropa.
psí vojáci mají na české alternativní scéně vybudovanou dlouho tradici, a tak bude stačit pouze telegrafické seznámení s historií. ústřední postavou je zpěvák, pianista, skladatel a textař filip topol, zakládající členové se svých nástrojů chopili už ve třinácti letech a poprvé veřejně vystoupili v roce 1979. největší fanoušky našla skupina u státní bezpečnosti, nemohla tedy veřejně vystupovat a účastnila se jen soukromých undergroundových akcí. během několika let skupina prošla změnami stylu i obsazení. zpočátku textařsky spolupracovala s filipovým bratrem jáchymem, později začal skládat texty sám filip. od poloviny 80. let kapela vystupovala pod krycím názvem p.v.o. (psí vojáci osobně) a její domovskou scénou se stal pražský juniorklub na chmelnici (nyní působící v paláci akropolis).
v devadesátých letech se psí vojáci stávají oblíbenou koncertní, na kontě mají klubová turné po maďarsku, rakousku, německu a holandsku. jejich písně byly použity ve filmech (žiletky režiséra zdeňka tyce, kde si filip topol zahrál hlavní roli), podíleli se i na scénické hudbě k několika divadelním představením. hudba psích vojáků má kořeny ve světovém undergroundu, značný je však i vliv skladatelů druhé půle 18. století. debaty se zúčastní: tomáš s. polívka (šéfredaktor rock & pop), františek kovač (report), petr dorůžka. blinky::
strictly blue
|
© ov-kluby.net
e-mail:: ov-kluby@ov-kluby.net web:: www.ov-kluby.net |