po dvouměsíční prázdninové odmlce, kdy jsme mohli v televizi sledovat pouze sestřih minulých dílů, dozrál čas na natočení dalšího. jenže ještě stále trvající prázdniny se odrazily na nízké účasti ze strany diváků. začátek koncertu se proto opozdil o více než tři čtvrtě hodiny, kdy pořadatelé nadějně očekávali, že snad ještě někdo dorazí (nebo horečně obvolávali známé?). mezitím z reproduktorů zpíval snad nejoblíbenější zpěvák všech zvukařů - joe cocker…
do fabricu tentokráte zavítali pražští skyline a slovenský zástupce - skupina seven days to winter z bratislavy. obě skupiny mají společné to, že za vyjadřovací jazyk si zvolili angličtinu (což ostatně byl hlavní spojovací článek a téma debaty) a ještě jedna paralela by se dala najít - pro obě skupiny to bylo již třetí vystoupení v ostravě v tomto roce.
mohu si sice mýlit, neboť z elektronické scény, která má v praze hlubší historii, se jednotliví zástupci objevují v ostravě spíše sporadicky, ale i přesto tvrdím, že skyline jsou v současnosti nejnašlapanější živá taneční kapela. škoda jen, že už tak malý počet diváků zahnaly kamery daleko od pódia, všichni se tísnili u zvukařského pultu a kolem postranních barů, takže se opět vytvořilo klasické české divácké "účko". přitom při lednovém koncertě skyline se hojně navštívený koncert rozjel na 100% hned při prvních tónech.
již na festivalu colours of ostrava se skyline představili v nové sestavě s novým mc - nu c. po odchodu toho starého (strictly orange) vypadlo hodně písní, takže koncertní program byl z většiny postaven na novém materiálu, který by se měl v podobě druhého alba objevit na pultech na jaře příštího roku.
jak sám přiznal nu c v následné debatě, skupina zatím neměla dostatek času nazkoušet koncertní program dohromady a jakkoliv byla postava strictlyho orange pro mnohé kontroverzní, tak nový mc zatím postrádá potřebné charisma svého předchůdce.
v nových skladbách ubylo drum´n´bassu, violoncellista štěpán jamník si jen výjimečně zahrál na svůj strunný nástroj a více se věnoval mašinkám po boku hlavního programátora hoffyho_m. ostravská rodačka, zpěvačka sister zulu potvrdila své vysoké kvality a my se můžeme jen a jen těšit na její připravovanou sólovou desku.
mezi posledním koncertem seven days to winter před ostravským publikem neuběhlo ani těch příznačných 7 dní… ačkoliv na slovensku patří za objev roku, za řekou moravou je zná málokdo.
takže zatímco na festivalu není co řešit odehráli koncert před líně sedícím publikem, ve fabricu měli před sebou úplně prázdný prostor před pódiem, poté co odešla i ta hrstka fanoušků skyline. ale ani v tomto nepříjemném prostředí, kdy skupina nedostala ani píď divácké energie, dokázala odehrát pohodový koncert, který se mi líbil více, než sobotní vystoupení na černé louce.
již tak poměrně velký časový skluz se před začátkem debaty zvýšil díky prasklé žárovce a její následující výměna zavdala k aktualizaci známého vtipu, tentokráte "kolik pracovníků české televize je třeba k výměně jedné žárovky"…
v dramaturgii diskuse byl zřetelný posun a oproti minule tu byla snaha získat od diváku vyjádření k tématu, což vyvolává až kacířskou domněnku, že naše články na minulé pořady snad i někdo z produkce čte… :-) michal kaščák několikrát podával mikrofon mezi diváky, jenže díky malé návštěvnosti diváků byl diskusní kroužek ze 2/3 zaplněn buď členy obou kapel nebo hosty s jejich doprovodem, takže mikrofon automaticky putoval do levého horního rohu, kde se tísnila skupinka "normálních" diváků. jakoby tušili, odkud vál minulý vítr kritiky… :-)
nejednoznačné bylo tentokráte téma debaty, neboť pozvánky na akci mluvili tu o debatě ohledně situace v rádiích, tu zase o tom, zda zpívat česky či anglicky. lingvistické téma nakonec dostalo zelenou a problému s českými rádii se diskutující dotkli spíše okrajově.
mezi hosty michal nanoru & honza vedral [živel, ex-rock&pop&musiq], peter graus [programový ředitel fun rádia (sk)],
libor lisý [šéf labelu escape/monitor e.m.i.] panovala vzácná shoda názorů a rezignovaně se vyjádřili, že oba problémy (anglicky zpívající domácí kapely a (ne)vkus českých rádií) spraví jen a pouze čas - až se rozroste generace lidí odmítající poslouchat dnešní produkci rádií do rozměrů, že bude ekonomicky výhodné pro ně vytvořit "alternativní" rádio. a zda-li domácí skupina zpívá ve svém rodném jazyce či v angličtině bude všem jedno, neboť jak pro publikum tak pro programové ředitele nebude obtížné porozumět zpívaným textům. zdánlivě idylickou atmosféru tedy zachraňoval tradiční rytíř na bílém koni - michal nanoru, který progresivitu skupiny skyline označil za snap! z roku ´93 a znesvětil moravskou půdu, čímž rozohnil i kameramana (avšak až poté, co jeho červené světlo zhaslo).
doufejme, že při příštím natáčení (26.09.2002 s roe-deer a puding paní elvisovej), kdy školy již budou v provozu, dorazí více diváků. byla by totiž věčná škoda, kdyby se měla ohrozit existence tohoto pořadu a ostrava tak přijít o vystoupení kapel, které by zde zavítaly jen stěží…
blinky:
ladí neladí:: www.czech-tv.cz/porady/ladi-neladi
skyline:: www.intellygent.com/skyline
seven days to winter:: www.sevendaystowinter.host.skstrictly blue foto: dudyn
související články:: |