ov-kluby
domů  |  rozšířené hledání  |  fotky  |  reporty  |  muzika v mp3  |  o nás  

  ov-kluby.net

q.hledat::    
město 
 
reklama 
ovéčka na facebooku
klub 

dnešní akce všude ::
dnešní akce ve městě ::
rozšířené hledání ::
 
[acoustica]
[áčko]
[áčko hladnov]
[atlantik]
[barbar]
[barrák]
[centrum pant]
[dock]
[fabric]
[fiducia]
[garage]
[heligonka]
[hlubina]
[hudební bazar]
[chlív]
[jeden tag - galerie nibiru]
[jungle]
[klid]
[komorní klub]
[lighthouse]
[marley]
[parník]
[provoz]
[rock hill]
[sky]
[stará aréna]
[venuše]
[vrtule]
 
nekluby ::

 
report 

report:: pohádka o osmeru bubenících

slet bubeníků
[společenský dům rožnov p.r.]
12.10.2002
milé děti, pěkně se usaďte a poslyšte pohádku o tom, kterak dva poutníci do rožnova zašli a jaká dobrodružství tam zažili.
vloženo: 22.10.2002
 

bylo nebylo, za osmero horami, za osmero řekami pod pohádkovou horu radhošť slétlo se osmero bubeníků... milé děti, kašlem na pohádky - realita bývá občas krásnější a hlavně zábavnější!

prostě a jednoduše: do rožnova jsme se chtěli podívat nejen ze strachu, že budeme brzy obviňováni z ostravocentrismu, ale "bo se nám zachtělo". no a taková událost, jako je slet bubeníků, k tomu byla báječnou záminkou. hned na počátek asi dlužno vysvětliti, proč se tentokrát budete muset obejít bez fotoreportu... náš hlavní fotograf buk dovolil prohnilému kapitalismu, aby jej zotročil, a tak ho pracovní povinnosti propustily domů příliš pozdě na to, aby měl vůbec šanci akci stihnout. a jelikož jet měl a chtěl, aparát zůstal u něj. i to zpropadené počasí nás chtělo i s ohledem na naši nemotorizovanost (neplést prosím s nemotorností) od cesty svou sychravostí všemožně odradit - nepodařilo se!

společenský dům, kde se celá ta událost odbývala, se nám podařilo najít poměrně rychle i díky dvěma sličným vysmátým slečnám (kterým tímto děkujeme). společenský dům je hoden svého názvu ve smyslu první republiky - pěkný dům, naznačující období, kdy byl postaven, příjemná restaurace, velký sál na kulturní akce, čímž výčet prostor není konečný, pro nás ale nyní je zbytek nepodstatný.

dle dobrých mravů, rovněž tento koncert začal s menším zpožděním. dřív mi to vadilo, dnes to chápu a zvykl jsem si (občas na to začínám i spoléhat). kdo neviděl televizní reportáž z pražského vystoupení, mohl být lehce překvapen, že se se všech osm muzikantů nacpe na pódium najednou. slovo nacpe je poměrně přesné, vzhledem k poměru prostoru a množství nástrojů. (ač mi to bylo později vysvětleno, stejně nepochopím, jak se vešli všichni do ostravského parníku... - pozn. autora). čtvery bicí - pavel fajt (garant celého projektu), chris hughes (austrálie), andrzej zalieski (pl) a maciej morus (pl) - spolu s další čtveřicí muzikantů, obsluhujících bubny a bubínky různých názvů i míst původů - hearn gadbois (usa), alan vitouš (cz-ch), elvis kititi (kongo) a pa sait nyass (gambie) - rozjížděli (po pomalém, rozvíjejícím se, šamansky uhrančivém úvodu) šílené jízdy v neuvěřitelných rytmických jamech.

skelety jednotlivých skladeb sice byly předem dány, ovšem hlavní součástí každé byly dlouhé improvizace, jež díky některému z muzikantů, který tu kterou skladbu "řídil", získávaly svůj řád, načasování a smysl. pomyslnou dirigentskou hůlku měl v rukou nejčastěji hearn gadbois a pavel fajt. občas to však převzal i někdo jiný. ten, kdo zavřel oči a vychutnával si rytmy bez vnějších rušivých podnětů, přišel na druhé straně o několik jiných vjemů. bylo hodně zajímavé pozorovat, jak si v průběhu skladby občas onu taktovku předali h.g. s p.f., jak tu dostali pokyn bubínkáři ke zklidnění a bicí to rozjely naplno, jindy zas naopak a ondy byli vyzváni k účasti na smršti všichni najednou.

i některé doplňující nástroje, případně způsob, jak na ty hlavní jejich majitelé občas hráli, stály za vidění. alan vitouš přišel s upraveným lavorem "made in suisse", připomínajícím klobouk legendárního lovce pampaliniho, hearn gadbois zas s velkou pet lahví (do automatu s vodou - desetilitrovka???) se špagátem vyvedeným dnem a drnkáním rozezvučujícího celou láhev dunivým soundem. vrcholem byla kruhová obruč pavla fajta, do níž má nataženy dráty, pružiny i dřevěné a kovové tyčky. celé toto zařízení je dokonale nazvučeno, takže vydává až nečekaně příjemné a ladící zvuky. jindy zas při poklidné africké baladě pavel fajt bil své bicí pouze smotaným ručníkem, čímž loudil jen příjemné, lehké, nerušící dunění. o song později zas svůj nástroj téměř celý onou velkou osuškou zakryl a většími paličkami bil do bubnů přes ni.

pauzu předznamenalo veselé polské intermezzo pojednávající o jakési jejich vlastní realitě, prokládané vtipnými hláškami v poměrně dobré češtině "pozor fajt", změněné při bubnoimitaci jedoucího vlaku na "pozor vlak" (v originále nejspíš "uwaga pociag"), či "pozor tunel". no já vím, ono to z vyprávění tak vesele nezní, ale věřte - to jsme se všichni s chutí nasmáli... ách jo...

po přestávce se někteří vrátili s lehce upraveným šatstvem (a.v. sundal čelenku, h.g. šátek) a začala druhá hodinka tohoto báječného představení, během něhož jsme díky osmi báječným chlapíkům procestovali čtyři kontinenty - to se týká nejen původu skladeb, ale také míst zrodu nástrojů. evropa byla nejkuriozněji zastoupena v pravém švýcarském (teda prý..) kravském zvonci, na němž (mimo jiné) odehrál alan vitouš jednu z kurioznějších skladeb.

co dodat? užili jsme si tam všichni dvě hodiny plnokrevné a výživné hudby. i když počátky a konce některých kousků nebyly zcela bez chybiček. bylo třeba to však chápat s vědomím, že vše stojí na improvizaci. navíc nám to pánové mnohokráte vynahradili v celých zbytcích skladeb. asi nebyl v publiku, jehož věk se pohyboval cca mezi půl rokem a 90 lety (nekecám!), nikdo, kdo by odcházel nespokojen...

a my? my jsme si sbalili své neutuchající nadšení do ranců a vydali se na cestu domů. byla by strastiplná a jistě by vedla močálem i bažinou a trvala by přes ty osmery hory sto let, či více, kdyby se nezjevil na svém oři nesoucím znamení okřídleného šípu chrabrý rytíř kovin se svou věrnou družkou šmajdou, jsa přivolán jakýmsi kouzlem, rychlejším poštovního holuba a přijel nás vysvobodit ze spárů boha radegasta.

dudyn, with a little help from venca

 verze pro tisk

související články::


 
informační kanály 


 
nejčtenější 

>> fotoreport:: therion a satra v barráku
 
>> fotoreport:: rebellion tour 2024
 
>> fotoreport:: insania v dragu
 
>> fotoreport:: powerplant v barráku
 
>> fotoreport:: marie kieslowski a spol. v docku
 
>> fotoreport:: insania v paláci akropolis
 
>> fotoreport:: alterova festival
 
>> fotoreport:: rockování nad olzou 2023
 
>> fotoreport:: slunovrat 2023 (sobota, část 1.)
 
>> fotoreport:: kateřina marie tichá & bandjeez v barráku
 

 
:: domů :: rozšířené hledání :: fotky :: reporty :: muzika v mp3 :: o nás ::
 
 © 2002 ov-kluby.net

  design by lucinka & strejda