ov-kluby
domů  |  rozšířené hledání  |  fotky  |  reporty  |  muzika v mp3  |  o nás  

  ov-kluby.net

q.hledat::    
město 
 
reklama 
ovéčka na facebooku
klub 

dnešní akce všude ::
dnešní akce ve městě ::
rozšířené hledání ::
 
[acoustica]
[áčko]
[áčko hladnov]
[atlantik]
[barbar]
[barrák]
[bum bum comedy]
[centrum pant]
[dock]
[fabric]
[fiducia]
[garage]
[heligonka]
[hlubina]
[hudební bazar]
[chlív]
[jeden tag - galerie nibiru]
[jungle]
[klid]
[komorní klub]
[lighthouse]
[marley]
[parník]
[provoz]
[rock hill]
[sky]
[stará aréna]
[venuše]
[vrtule]
 
nekluby ::

 
report 

report:: co se stalo s punkem? (ladí neladí: znouzectnost & iné kafe ve fabricu)

ladí neladí: znouzectnost & iné kafe
[fabric]
20.06.2002
a tady je slíbený report z koncertů a samozřejmě také z diskuse, která se tentokráte měla nést v duchu názvu tohoto článku, který jsme si půjčili a možná ho i vrátíme.
vloženo: 25.06.2002
 

tak zas byli jednou v ladí náledí punkáči... no punkáči... pravda, znouzecnost je brána za punkovou legendu, srdce punkové snad mají, ale v muzice je mnoho jiných příměsí. zaplaťpánbů. proč se pořád držet nějakých vzorců, návodů, či klišé? krom muziky onoho stylu, jsem slyšel např. ska - a asi i jiné, jenže to škatulkování já nemám moc v lásce... no a hlavně to neumím. jednoduše řečeno: kapela znouzenctnost (nikoliv tedy z nouze ctnost, jak někdo mylně tvrdil na plakátech) hrála veselé písničky. a šmitec!

vůbec tahle kapela je dost veselá... asi nejvysmátější byl bubeník no a zbylí dva stálí členové grupy taky hýřili vtipem. na dámské polovině stálých hostů romaně pak mohla mužská polovina sálu oči nechat, a to nejen kvůli jejímu úsměvu. všichni dohromady ovšem tvořili jeden celek, na kterém bylo od první chvíle patrno, že už spolu něco odehráli a že jim to spolu jde. na téhle kapele je navíc vidět jakási poctivost myšlenky a její vyjádření. nejdou po slávě, hrají si, jak chtějí, jak to cítí. a i když mě to hudebně bůhvíjak nedostalo (možná je jen nemám naposlouchaný), tohle jsem jim věřit musel. když pak vezmu v úvahu, že třeba radar s ramsesem, kteří jejich tvorbu znají mnohem líp, vrněli blahem a tu a tam si poskočili, či bočkem hodili, musím konstatovat: dobrý!

iné kafe, které znouzectnost po krátké pauze vystřídalo bylo opravdu iné. když jsem zavřel oči, viděl jsem green day. možná bych se mohl zaradovat, že na slovensku je kapela, která umí zahrát totéž, co se hraje za velkou kaluží, ale spíš je mi jich líto, že nedokáží přidat nic svého, nic nového... prostě nic. pak jsem oči otevřel a green day jsem viděl stále, čili furt - účesy, styl oblékání... já vím, že u každé kapely si najde našinec přirovnání ke komusi z anglosaské ciziny, případně z historie, ale tady to tak bilo do uší, že si nemůžu pomoct.

pravda, jeden se u toho dobře baví, v kole si skočí, ale fakticky to je totéž , jako byste si na rockotéce pouštěli originál green day z cimrmanova disku... i když - mezi námi děvčaty: ono to ani u těch slavných g.d. s tou originalitou zas tak horký nebude...

a co tam nového v amatérském diskusním kroužku?

dudyn

vařící atmosféra večera, způsobena jednak tropickým počasím venku, neexistencí klimatizace, žárem z reflektorů televizních kamer, rychlou spotřebou piva (už zase došlo!), výběrem účinkujících ale i samotným tématem "co se stalo s punkem?" předznamenala, že se debata ponese v poněkud jiném duchu, než tomu bylo u předcházejících dílů...

vedle moderátorského dua kaščák & fiala zasedl do řad kritiků a hostí petr korál (rock&pop), již téměř pravidelný debatér (není nad stálý příjem - pozn.dudyna) pavel kučera (show!), dále pak promotér punkových koncertů a další hudební kritik (jména či periodika jsem bohužel přeslechl).

už už to vypadalo na klasickou dramaturgii večera – kamery se rozsvítí, moderátoři se zeptají zástupců skupin, jak se jim hrálo (existuje za existence červeného světla nad kamerou snad jiná odpověď než "výborně"?) a kritici mají zhodnotit, jak jim se líbila produkce (ti zase reagují přímou úměrou - čím více kapelu sestřelili v recenzi, tím více chválí živou produkci. patrně v tom hraje roli to, že při pronášení těchto soudů se jim musí dívat do očí?). a pak tu máme ve scénáři takové to nutné zlo, že se obrátíme do publika a zeptáme se, jak se jim líbil koncert. nevím, zda tvůrci pořadu po minulých zkušenostech, kdy se k mikrofonu nikdo zvláště nedral, na odpovědi diváků rezignovali nebo je neměli nikdy v úmyslu plně zapojit do debaty. asi málokdo v davu má tolik odvahy se ve světle mediálně ostřílených hudebníků a kritiků zapojit do debaty. je však škoda, že kaščák & fiala se nesnaží diváky mírným nátlakem a neustálým oslovováním je vtáhnout do děje. no každopádně na otázku do publika "jak vám se líbil koncert znouzecnosti a iné kafe?" čekali pouze výkřik uznání některého z fanoušků či fanynek a jelo by se dál... jenže se k mikrofonu dobral divák s vlastním názorem a slovníkem přesahujícím "supeeeer!" a pojal názor, že to "iné kafe je podle mě ale neskutečná sračka..." frontman, spevák a gytarista vratko pouze vytřeštil oči a všichni se najednou jakoby probrali a podivili, že ty okolo sedící figuríny umí i mluvit. poté se strhla debata mezi divákem a vratkem nakolik narozdíl od znouzectnosti jsou iné kafe originální, nakolik dokážou do tohoto vložit něco ze sebe a ne jen si nagelovat vlasy, udělat si tetování a odehrát koncert ve stejném rytmu a tempu tak, že se jen těžko dá odlišit, v čem je následující píseň jiná od té předchozí. na to zareagoval zpěvák pouze tím, že kdo nezná bad religion a nofx, kteří přece taky vydali 15 desek, která vypadá jedna jako druhá, tak nemá právo co soudit originalitu skupiny iné kafe.

moderátoři si tedy vzali slovo zpět a pro jistotu po celý večer již žádnou komunikaci do pléna nesměřovali. zdálo se ale, že získali zajímavé téma, které snad v původním scénáři ani nebylo a počali se mírně strefovat do sporné role iné kafe jako punkové hvězdy na slovensku. potvrdila se tak známá skutečnost, že slovenská kulturní scéna (nejen hudební) má o té české mnohem větší přehled. narážky typu pochybné pověsti vydavatelské firmy forza, účast na akcích ve společnosti popových ikon, rozchod původní sestavy skupiny a vyhrožováním soudními spory o místo pod křídly mezinárodního vydavatelství dávali divákům pouze tušit, že to z punkerstvím nebude na straně slovenských hochů tak úplně horké. bližší okolnosti kolem těchto kauz však znal někdo z českého publika asi minimálně.

protichůdnost výpovědí zpěváka vratka nejlépe vystihuje následující tabulka. ten na výtku, že vydávají u velké firmy argumentoval, že mají nejlevnější cédéčka na slovensku a dokonce i známí punkeři zóna a jsou dražší. když jsem si ale projel pár internetových obchodů u nás i našich východních sousedů, zjistil jsem, že skutečnost je poněkud jiná...

zóna a
album nikto nevie jak to dopadne
iné kafe
album pribeh
musik.sk186 sk399 sk
cdshop.zoznam.sk434 sk464 sk
i90.cz127 kč359 kč
e-store.cz398 kč439 kč

asi nejlepší zakončení, které doložilo s jakými kartam kdo hraje, nabídla otázka fialy, jak jednotliví zástupci skupin vidí svou budoucnost. na to vratko začal "filozofovat" o tom jak důležité jsou písničky a pokud bude psát dobré písničky, tak se o budoucnost nebojí. na to kontroloval ideolog znouzecnosti, bubeník caine "...to nejhorší, co můžete udělat punkerovi je, dát mu budoucnost..."

p.s. děkujeme jiskrikovi za rozhýbání diskuse!!!

strictly blue

 verze pro tisk

související články::


 
informační kanály 


 
nejčtenější 

>> fotoreport:: slezskoostravský rock-fest 2023
 
>> fotoreport:: norbert žije v barráku
 
>> fotoreport:: ostrava v plamenech 2023
 
>> fotoreport:: necro metal pilgrims 2024
 
>> fotoreport:: rockové velikonoce v tatranu
 
>> fotoreport:: michalfest 2023 (sobota)
 
>> fotoreport:: slunovrat 2023 (sobota, část 3.)
 
>> fotoreport:: slunovrat 2023 (čtvrtek, část 3.)
 
>> fotoreport:: wille and the bandits v parníku
 
>> fotoreport:: kaczi ve studiu 1 českého rozhlasu
 

 
:: domů :: rozšířené hledání :: fotky :: reporty :: muzika v mp3 :: o nás ::
 
 © 2002 ov-kluby.net

  design by lucinka & strejda