ov-kluby
domů  |  rozšířené hledání  |  fotky  |  reporty  |  muzika v mp3  |  o nás  

  ov-kluby.net

q.hledat::    
město 
 
reklama 
ovéčka na facebooku
klub 

dnešní akce všude ::
dnešní akce ve městě ::
rozšířené hledání ::
 
[h-club]
[k club]
[kotelna]
[music machine]
 
nekluby ::

 
report 

pozvánka:: festival blues alive 2010

blues alive 2010
[dk šumperk]
18.-20.11.2010
festival blues alive, největší středoevropská přehlídka bluesové hudby, slaví letos patnácté výročí. hlavní hvězdou letošního ročníku je johnny winter, jeden z největších žijících bluesových kytaristů všech dob.
vloženo: 11.11.2010
 

festival blues alive zahájí ve čtvrtek 18.11.2010 v šumperku visegrádský večer složený z kapel z polska, maďarska, slovenska a české republiky. většinu pravidelní návštěvníci blues alive již znají, jako například české gumbo ondřeje konráda, slovenský zva 12–28 band, polské boogie boys, popřípadě uvidí poprvé – maďarsko-americké karen carrol and mississippi grave diggers.

"program pátečního večera jsme postavili jinak než obvykle," říká k dalšímu dni dramaturg ondřej bezr. "vždy se snažíme uvést hudebníky, kteří v české republice a na blues alive ještě nehráli. nyní je to naopak: v pátek diváci uvidí kapely, které zde již s velkým úspěchem vystupovaly. letos ale v jiné poloze, sestavě či s jiným repertoárem než poprvé," doplňuje. hlavním tahákem se stane společný akustický koncert johnnyho marse, vůbec první velké hvězdy blues alive, která se objevila v šumperku na 3. ročníku v roce 1998. tehdy se představil jako originální "jimi hendrix foukací harmoniky", hrající na tento tradiční nástroj nejen s rockovým drivem, ale především s tehdy jinde nevídanou zvukovou originalitou za použití řady kytarových elektronických efektů, čímž o dobré desetiletí předešel dobu. v současné době se vrátil k akustickým kořenům a na blues alive vystoupí v duu s kytaristou a zpěvákem michaelem roachem. ten je jedním z nejvýznamnějších představitelů tzv. piedmont blues, klasického stylu východního pobřeží usa, v němž má značný podíl ragtimové cítění a hráčská virtuozita. roach na festivalu poprvé koncertoval na 4. ročníku v roce 1999.

druhou páteční hvězdou bude corey harris z usa, který zazářil na 9. ročníku v roce 2004, kdy publikum nadchl se svou kapelou nejen vynikajícím spojením blues a kořenů africké hudby, ale také neúnavným nočním jamováním i s českými hudebníky. do šumperka ovšem tentokrát exkluzivně přijíždí jako sólista s programem, vycházejícím z mississippského delta blues, tedy tak, jak jej fanoušci znají z jeho prvních alb pro prestižní label alligator, která jej v 90. letech proslavila.

páteční večer završí izraelsko-nizozemsko-americká formace no blues, která poprvé koncertovala na blues alive v roce 2007 na 12. ročníku. stala se jedním z největších překvapení v historii festivalu, do té doby byla známa pouze hlubokým zájemcům o hudební crossovery. na poli world music představuje unikátní fúzi blues, country a arabské lidové hudby, její největší instrumentální hvězdou je virtuóz na arabskou loutnu oud haytham safia. v repertoáru má kromě vlastních skladeb také řadu přearanžovaných standardů ze všech tří žánrů, které spojuje.

johnny winter band

hlavní sobotní program předznamená tradiční tematické odpoledne, tentokrát jej ovládnou písničkářky nejrůznějších stylů a žánrů: jana šteflíčková, žofie kabelková, terezie palková a martina trchová. v sobotu oslaví blues alive patnácté výročí kromě dalších zahraničních kapel s hvězdou nejpovolanější: poprvé v šumperku zahraje johnny winter, jeden z největších žijících bluesových kytaristů všech dob. "pro mě osobně je to největší dárek k narozeninám festivalu," říká ondřej bezr. "johnnyho wintera jsem chtěl přitáhnout od začátku, byl to vůbec první důvod, proč jsem začal pracovat na blues alive." winter je autor dvou desítek vynikajících alb, účastník festivalu ve woodstocku 1969, držitel grammy, spolustrůjce comebacku muddyho waterse v 70. letech, jeden z vybrané společnosti, kterou bob dylan v roce 1993 sezval na svůj legendární koncert, přezdívaný "bobfest", kde zahrál svou slavnou "rychlopalnou" verzi highway 61 revisited, kterou má v repertoáru dodnes. "po mnohaletých zápasech s vlastním zdravím je nyní johnny winter na jednom ze svých dalších uměleckých vrcholů," uzavírá ondřej bezr.

dalším překvapením festivalu bude křest alba kapely 2wings - kytarového indie rockového tria složeného z hudebníků z tiché dohody vedené skladatelem, kytaristou a zpěvákem danem šustrem. kapela 1. listopadu vydala záznam svého vystoupení z loňského ročníku festivalu blues alive. na nahrávce se stejně jako na koncertě objevují tři exkluzivní hosté: kytarista honza ponocný (circus ponorka), nejlepší český hráč na foukací harmoniku ondřej konrád, a zpěvačka blanka šrůmová, čímž se na polovině záznamu de facto objevuje celá tichá dohoda.

johnny mars a michael roach

nutno ještě podotknout, že v pátek 19.11.2010 budou mít návštěvníci klášterního kostela mimořádnou příležitost shlédnout sólový odpolední koncert fenomenálního amerického kytaristy garyho lucase, který ve svém speciálně pro tuto příležitost připraveném vystoupení představí nejrůznější formy bluesového projevu od tradičního až po avantgardní výboje, kterými proslul například po bohu slavného inovátora captaina beefhearta.

návštěvníci patnáctého ročníku získají ke vstupence nejen tradiční cd se záznamem loňských koncertů, ale letos navíc unikátní neprodejnou kompilaci nahrávek vystoupení zahraničních hvězd z celých patnácti let konání. ceny vstupenek na jednotlivé koncerty v šumperku se pohybují od 190 do 570 kč, v prodeji je i permanentka na celý festival. podrobný program a další informace najdete na oficiálním webu festivalu.

blink::

organizátoři & trembi
foto: promo

 verze pro tisk

související články::


 
informační kanály 


 
pozvánky 

29.01.-21.02.2023
>> jarní jazz & bluesové dny / intro
 

 
podpora 

 
pspad free text editorknihy.abz.cz
fantasyobchod.cznokturno - krysův web

:: domů :: rozšířené hledání :: fotky :: reporty :: muzika v mp3 :: o nás ::
 
 © 2002 ov-kluby.net

  design by lucinka & strejda