ov-kluby
domů  |  rozšířené hledání  |  fotky  |  reporty  |  muzika v mp3  |  o nás  

  ov-kluby.net

q.hledat::    
město 
 
reklama 
ovéčka na facebooku
klub 

dnešní akce všude ::
dnešní akce ve městě ::
rozšířené hledání ::
 
[beach]
[centrum]
[gogo club]
[hawaii]
[jazz club]
[my-rocket]
[na pacalůvce]
[remix]
[stolárna]
[stružník]
[vampermon]
 
nekluby ::

 
report 

report:: philip glass a ostravské dny

ostravské dny - philip glass
[gong]
16.08.2013
zdá se to s odstupem času jako něco neuvěřitelného, ale nelze to popřít: šestnáctého srpna tohoto roku philip glass a jeho ansámbl zahráli naživo jednu z nejkomplikovanějších kompozic 20. století music in twelve parts naživo v české republice. konkrétně v ostravském gongu, nové multifunkční hale, která vyrostla na troskách bývalého plynojemu.
vloženo: 24.09.2013
 

o tom, že to byla jedinečná a neopakovatelná událost svědčí hned několik faktů. jednak samotná kompozice je natolik komplikovaná, že její nacvičení sebere samotnému glassovi (76) a jeho spoluhráčům jistě spoustu energie. samotná skladba je rozdělena do pěti hudebních bloků čítající dohromady nad pět hodin hudby, což jak jistě chápete je pro publikum i hudebníky nevšední zkušenost. kompozice vznikla v sedmdesátých letech a završovala pomyslné glassovo období minimalismu, po níž se odklonil k jinému druhu vyjádření. a v neposlední řadě přihlédněme k tomu, že ji prostě často nehraje živě.

philip glass and ensemble

pětihodinový hudební maraton byl oddělen 15-timinutovými pauzami a jednou hodinovou pauzou. gong nebyl zaplněn do posledního místa, jak by se mohlo předpokládat, ale účast byla přesto hojná. když vezmeme v potaz to, že vstupenka stála zhruba 1300 kč, tak je jasné že nikdo se nepřišel jen "podívat". návštěvníci přesně věděli, co je čeká a do čeho se koupí vstupenky pouštějí. podle toho se také chovali, ukázněně a soustředěně, což při hraní navodilo sounáležitou a spikleneckou atmosféru, která umocnila hudební zážitek.

philip glass and ensemble

samotný koncert měl příchuť mohutné mantry, která strhávala vše, co ji obklopovalo a současně se ničeho nedotýkala. repetetivní, ve své podstatě bez změny opakující se cykly, potřebovaly čas. čas na to, aby posluchač přijmul hru, ve které se jen a jen hraje. bylo velmi zvláštní poslouchat něco tak nepoddajného, v jistém aspektu to bylo osvobozující. člověk se plně oddal toku hudby a zapomněl, že existuje čas, že existuje gong, obyčejný svět, obyčejná hudba. a v tom byla skladba music in twelve parts okouzlující. dokázala vymazat hranice mezi naučeným a tušeným. smysl této kompozice tkví v živém přenosu, z žádného média nemůžete cítit to co z živých hudebníků, z živých bytostí. za to co předvedli hudebníci v gongu si u mne vysloužili neskonalou úctu. věřím, že se mi jen stěží přihodí v budoucnu něco tak velkolepého prožít.

philip glass and ensemble

ostravské dny odstartovaly právě koncertem philipa glasse a jeho ansámblu a byť by se zdálo, že hned po prvním dni festivalu už nic lepšího nemůže přijít, tak přišlo. nad desítku vynikajících kompozic, koncertů a zážitků pro nás připravili dramaturgové ostravských dnů. namátkou jen zmíním např. feldmanovu rothko's chapel, samostatné vystoupení hráče glassova ansámblu johna gibsona či lohengrin v netradiční úpravě od salvatore sciarrinoa a samozřejmě mnoho dalších. jsem velmi rád, že se ostrava zapisuje do současné kulturní mapy i jinak než jen to město, kde se koná barevný festival colours of ostrava. ostravské dny mají ambice se stát skutečným ostravským želízkem v ohni v rámci světové hudby. velký dík za to patří duchovnímu otci festivalu petru kotíkovi a ředitelce festivalu renatě spisarové.

martin šenkypl
foto: jiří volejník

 verze pro tisk

související články::


 
informační kanály 


 
pozvánky 

18.05.2024
>> zemězvrat 2024
 

 
nejčtenější 

>> fotoreport:: kaczi ve studiu 1 českého rozhlasu
 
>> fotoreport:: empty pipen v andělském mlýně
 
>> fotoreport:: slezskoostravský rock-fest 2023
 
>> fotoreport:: protheus a komunál v barráku
 
>> fotoreport:: žamboši ve frýdecko-místeckém velikonočním městečku
 
>> fotoreport:: mucha v docku
 
>> fotoreport:: rockové velikonoce v tatranu
 
>> fotoreport:: cody jasper v kupe
 
>> fotoreport:: necro metal pilgrims 2024
 
>> fotoreport:: norbert žije v barráku
 

 
:: domů :: rozšířené hledání :: fotky :: reporty :: muzika v mp3 :: o nás ::
 
 © 2002 ov-kluby.net

  design by lucinka & strejda