ov-kluby
domů  |  rozšířené hledání  |  fotky  |  reporty  |  muzika v mp3  |  o nás  

  ov-kluby.net
ostravské kluby    

q.hledat::    
město 
 
reklama 
 ovéčka na facebooku
klub 

dnešní akce všude ::
dnešní akce ve městě ::
rozšířené hledání ::
 
[absintový klub les]
[áčko]
[akord]
[atlantik]
[barrák]
[brickhouse]
[cooltour]
[dock]
[eldorádo]
[fabric]
[fiducia]
[garage]
[heligonka]
[hlubina]
[hudební bazar]
[chlív]
[jeden tag - galerie nibiru]
[klid]
[komorní klub]
[marley]
[parník]
[rock hill]
[stará aréna]
[venuše]
[vrtule]
[wagon]
 
nekluby ::

 
report 

pozvánka:: ty syčáci: s.s.s.s. v boomerangu

ty syčáci: s.s.s.s. (samota, sláva, smrt a spása)
[boomerang]
17.10.2002
jako pozvánku na čtvrteční akci v ostravském boomerangu berte výňatek z tiskové zprávy, který vám tu předkládáme.
vloženo: 15.10.2002
 

punková opera o čtyřech dějstvích
hra o život

libreto: petr váša
hudba: ty syčáci (petr váša, petr zavadil a tomáš fröhlich)
výtvarná spolupráce: vít ondráček, petr váša
délka představení: cca 140 minut s přestávkou.

punková "vopera". zajíkavé proudy slov, rámované tušenou primitivní hudbou - nehudbou. defektní řeč, puberta češtiny, "špatný texty", které svými překlepy vyjadřují nevyjádřitelné. (objevují se v nich mimo jiné nejrůznější zkomoleniny rock´n´rollového poselství a samozřejmě také upřímné brepty špatného čtenáře esoterické popliteratury, empirika.) velmi temné mystérium, na jehož počátku se andělé a čerti sázejí o duši zuřivého kolektivního hrdiny, nevinné čtyřhlavé saně kapely ty syčáci, frustrované tyranií totalitní rodiny, školy, armády a konformismem ignorance státního podniku stádní ne a nelásky. ještě teď se mi dělá zle, když pomyslím, že to mohlo dopadnout jinak než dobře! text - hudba slov, řeč obrazů, gesta citoslovcí, výkřik zraňovaného zvířete navzdory době, kdy elektřina kytar byla, je a bude jedinou myslitelnou zbraní proti převaze armád "války v nás". dokonale špatně deklamovat, falešně zpívat a bít přitom hlavou do zdi, když zrovna ne hrát na imaginární trosky hudebních nástrojů! jen pro otrlé - jejich aleluja!

stručný obsah opery:

I. jednání
sam je sám a sní o dívce a rockové kapele. nachází obojí. v jiném světě se zatím různé síly sázejí o duše budoucích hvězd - členů kapely ty syčáci. ssss (ty syčáci - sam, sláva, stáňa a šmejd) a ona, samova dívka, budoucí osudová žena, se vydávají na cestu ke slávě.

II. jednání
skupina ssss svými prorockými písněmi rychle získává status kultu a zvolna propadá dekadenci. ona (je to stále ta stejná?) se stává dívkou pro všechny. chemie a vyčerpání hrají nezanedbatelnou roli. náznaky apokalypsy.

III.jednání
stáňa na smrt nemocný krachující láskou ke světu. opouští jej (nehoda? rituální sebezničení? mazaný únik z reality s vykradenou pokladnou? přelud? sen?), prochází podsvětím, uvízne v pekle banality. pátrací eso je mu na stopě, bezútěšně. záhadné pásky, faxy, je stáňa živ a zdráv někde jinde… jinde?

IV. jednání
utopický rajský ostrov. nebe na zemi. on (dříve snad stáňa) a ona, osudová žena, žijí drsně reálný sen o neuvěřitelné harmonii, obklopeni národem skutečných přátel, ohrožováni sice bláboly jakéhosi vnitřního rádia, přesto (opatrně) šťastní a blaženi.

+ (bonus) nostalgický epilog - vyznání lásky k poctivému rock´n´rollu. různé postavy této "hry o život" dumají, zda se jim to všechno skutečně jen zdálo … dobré.

ty syčáci

složení kapely: zpěv- petr váša, kytara, balalajka, perkuse, zpěv - petr zavadil, baskytary, stick, perkuse, zpěv - tomáš fröhlich

ty syčáci je hudební formace z brna, která se poprvé uvedla na jaře 2000. zakladatelem skupiny je petr váša známý jako vedoucí legendárních kapel 80. let z kopce a ošklid. v posledních deseti letech vytváří svůj osobitý divadelní žánr fyzické básnictví. po několika letech se petr váša vrátil opět k hudbě. napsal celou řadu básní. část z nich zhudebnil a společně s baskytaristou tomášem fröhlichem a kytaristou petrem zavadilem (ex pluto) připravili originální cyklus písní " máj v dubnu", který pod stejným názvem vyšel na cd v září 2000. druhá deska na sebe nenechala dlouho čekat a jako pokračování té první vyšla v květnu 2001 pod názvem "lék a jed".
ty syčáci vystupují na rockovou sestavu nezvykle, (bez klasické bicí soupravy) kytara, baskytara a zpěv, doplněné perkusemi, balalajkou a také desetistrunným stickem. váša se jako zpěvák bije v prsa, bubnuje do tváří a hraje i celým tělem.
vloni získali ty syčáci soukromou cenou volného sdružení hudebních kritiků periskop - žlutá ponorka 2000.
jejich nejnovější projekt je "punková" opera - "ssss" (samota - sláva - smrt - spása).

petr váša (*1965)
- básník, skladatel, rocker, výtvarník, textař, performer, experimentátor s hlasovým, tělesným i hlasovým projevem. vystudoval filozofickou fakultu masarykovy univerzity (tehdy ujep), obor věda o výtvarném umění.
od patnácti let se vedle studií jako zpěvák a kytarista věnoval hudbě, vystupoval mj. v rockových skupinách uzený koleno a ocelová sněť. v roce 1985 založil skupinu z kopce (stejnojmenné lp v r. 1989), v roce 1987 začíná pro jinou variantu své skupiny používat i název ošklid.
po vydání dalších dvou lp - plné žaludky x velké cíle a ještě pořád je tady naděje ii - ukončují činnost. váša mezitím začal vystupovat sólově, experimentuje s rytmem a verbálním i neverbálním jazykem, svůj styl pojmenovává fyzické básnictví.
vznikají cykly ještě pořád je tady naděje (1. verze - 1991), návrat plavce jindřicha (1993), "!" (1994), ooo luna nulla (1995), cirkus-chaos-minaret (1996), una lama zoo (1997) a one-man opera lišák je lišák (premiéra 29.4.1999).
některé ze zmíněných cyklů jsou zachyceny na audio i videokazetách, v rozhlasových nahrávkách a naposledy na cd cirkus-chaos-minaret (wolf records, 1998), které je jakýmsi manifestem fyzického básnictví. vášova psaná tvorba je zachycena v knize texty, básně, po`emes physiques visuels /+acoustiques/ (kentaur, maťa, 1994, v řadě poe´r´zie) a v mnoha katalozích, soukromých tiscích či dosud oficiálně nepublikovaných sbornících, z nichž nejvýznamnější je strojopis "ó" aneb úvod do fyzického básnictví napsaný na jaře 1998. v současné době vystupuje se svou kapelou ty syčáci, s one-man operou lišák je lišák, vyučuje na jamu v brně a pořádá různé dílny.

tomáš fröhlich (* 1972)
aktivním hudebníkem se stal v roce 1989 (basová kytara, nyní i stick).
v roce 1991 byl jedním ze zakladatelů hudební skupiny ens s bývalými členy brněnské skupiny hrozně (vojtěch sax, martin kozlovský, zuzana jelínková a pavel magnusek). od roku 1995 - 2001 byl jedním ze členů hudební skupiny pluto společně s pavlem fajtem, petrem zavadilem a václavem bartošem. v roce 1997 se společně s plutem zúčastnil festivalu současné hudby victoriaville v kanadě.
od roku 2000 hraje na baskytaru, stick, perkuse a zpívá ve skupině ty syčáci.
k dalším aktivitám patří hudební spolupráce s hercem a režisérem jiřím bábkem v divadle v řeznické v praze. pro jeho tři představení - kráska z leenanne: martin mcdonagh, sympatico: samm sephard a popeleční večeře benjamin kuras - napsal hudbu.

diskografie:
1994 - ens
1996 - pavel fajt & pluto
1998 - pavel fajt & pluto: tři
2000 - ty syčáci: máj v dubnu
2001 - ty syčáci: lék a jed

petr zavadil (* 1971)
během studia na gymnáziu hrál na kytaru v amatérských skupinách nadporučík obchvat, nemanželská šlechta, morganův chobot a jednota.
v roce 1992 vznikla pod brněnským hadivadlem kapela cabinet music, kde spolu s karelem davidem, petrem hromádkou, martinem valíčkem a herci z hadivadla hráli písničky z 60. let v cyklech "tance posledního dne". o dva roky později doprávazeli představení hadivadla hvězdy na vrbě. ve stejné době hrál i s doors revival band.
od roku 1995 - 2001 byl jedním ze členů hudební skupiny pluto společně s pavlem fajtem, tomášem fröhlichem a václavem bartošem. v roce 1997 se společně s plutem zúčastnil festivalu současné hudby victoriaville v kanadě.
od roku 2000 hraje na kytary, balalajku, perkuse a zpívá ve skupině ty syčáci společně s petrem vášou a tomášem fröhlichem.

diskografie:
1994 - hvězdy na vrbě
1996 - pavel fajt & pluto
1998 - pavel fajt & pluto: tři
2000 - ty syčáci: máj v dubnu
2001 - ty syčáci: lék a jed

tisková zpráva

 verze pro tisk

související články::


 
informační kanály 

facebooktwitterrss feed

 
pozvánky 

23.08.2019
>> fajny festival 2019
 
24.08.2019
>> festival paseka 2019
 
22.-31.08.2019
>> ostravské dny 2019
 
05.08.-30.09.2019
>> vlastimil oli helcl: lázeňské vzpomínky
 
04.12.2019
>> deep purple (uk)
 

 
reklama 

 
hudební svět

podpora 

 
pspad free text editorprogram - společník všech ostravanů
fantasyobchod.cznokturno - krysův web
obscuro.czmetan city
eclipticside.com

 

naše ikony: 
ov-kluby.netov-kluby.net
ov-kluby.netov-kluby.net
 

:: domů :: rozšířené hledání :: fotky :: reporty :: muzika v mp3 :: o nás ::
 
 © 2002 ov-kluby.net

  design by lucinka & strejda