ov-kluby
domů  |  rozšířené hledání  |  fotky  |  reporty  |  muzika v mp3  |  o nás  

  ov-kluby.net
ostravské kluby    

q.hledat::    
město 
 
reklama 
 líheň 2019
klub 

dnešní akce všude ::
dnešní akce ve městě ::
rozšířené hledání ::
 
[absintový klub les]
[áčko]
[akord]
[atlantik]
[barrák]
[brickhouse]
[cooltour]
[dock]
[eldorádo]
[fabric]
[fiducia]
[garage]
[heligonka]
[hlubina]
[hudební bazar]
[chlív]
[jeden tag - galerie nibiru]
[klid]
[komorní klub]
[marley]
[parník]
[rock hill]
[stará aréna]
[venuše]
[vrtule]
[wagon]
 
nekluby ::

 
report 

pozvánka:: těšínský jazzový festival 2006

těšínský jazzový festival 2006
[český těšín]
07.-11.11.2006
oprávněně věhlasný jazzový festival v českém těšíně již dnes, 07.11., otevírá další ročník, a počtem a kvalitou mezinárodních hvězd dokonce předčí loňskou prvotřídní nabídku. mezi hosty dominují např. p.j.ryba, vertigo quintet, rudy linka trio, dan bárta nebo yvonne sanchez.
vloženo: 06.11.2006
 

stručná vizitka hvězdného jazzového festivalu po těšínsku: žádné přílišné performativní přesto vynikající show; profesionální a precizní, přesto nenucená a přátelská vystoupení, která vystihnout to, co máte na jazzu všeho druhu tak rádi; a konečně i pro festival schůdné a přístupné formy plodných experimentů. ale neomezujme se, pochopitelně nepůjde o nic průměrného. ono totiž lze nalézt kompromis mezi mainstreamem a vysokým jazzem s výlučně pozitivním výsledkem, samozřejmě aniž bychom se bránili čemukoli novému. a ten výlučně pozitivní výsledek, to je celkový program dalšího ročníku tradičního jazzového svátku. kompletní soupisku a podrobné informace najdete na www.kassct.cz, ale uvádím pár doporučení, abyste věděli, co si podtrhnout. i když, ať už si vyberete cokoli, neuděláte chybu.

hned druhý festivalový den, ve středu od 18.00, se na polské straně představí jedna z našich nejznámějších star - pavel jakub ryba v kombinaci s birminghamským trumpetistou bryanem corbettem jako art ensemble. hrajou velice variabilně (tj. sólo, duo, trio...) a styly obou jsou díky vlivům nejpovolanějších velmi jedinečné. konkrétně p.j.ryba přejal mnoho od samotného zakladatele moderní hry na bezpražcovou basu jaca pastoria a bryan corbett se může charakterizovat spoluprací s předními soubory (aktuálně nu-jazzovou formací us3) a vlastním hard-bopovým tělesem. v závěsu za nimi vystoupí michał tokaj trio, mladí, ale zkušení a ověnčení hudebníci (opakovaně nominovaní na nejlepší ve své kategorii, držitelé polské grammy a od pohledu talentovaní) - michał tokaj (piano), michał barański (bass) a łukasz źyta (drums).

ve čtvrtek, opět na polské straně v hlavním sálu, od 17.00 přivítáme fusion trio z maďarska. a popravdě, jejich katalogový odkaz o nich je natolik zajímavý, že můžou být jedním z hlavních příjemných překvapení. uvedu první odstavec: kaltenecker trio slaví takové úspěchy ve světě, že má např. vlastní nahrávací label a booking agenta v japonsku. hudba tria není žádný mainstreamový jazz a obehrávání stokrát slyšených standardů, ale moderní jazz, zahraný od podlahy, s výraznými přesahy k etnické hudbě, rocku, vision i new age music. to zní dost přesvědčivě. nejinak ale i odkazy k další formaci - funk de nite. další z těch, která je natolik prošlá všemi jazzovými velehvězdami, že ji můžu označit za klasickou supergroup. kromě jiného v ní dlouho působil bernard maseli (evropský vibrafonista), jarosław śmietana (kytarová polská jednička) nebo stávající nový baskytarista nesmrtelných scorpions paweł maciwoda. to nejkrásnější na pódiu bude ale bezpochyby nizozemka saskia laroo. půvabná trumpetiska, která si u západních kritiků vysloužila velmi čestné označení "lady miles davis".

v pátek otevře druhou půlku festivalu, která se přesouvá do vlasti české, komorní trio jazzský těšín, vzrostlé přirozenou cestou z místní úrodné půdy. a teď pozor, hned po nich přijdou vertigo quintet, držitelé ceny anděl 2005 za jazz. ohromně zajímavá mladá tvář českého jazzu se svým moderním a nebojácně novým pojetím jazzové historie. jak moc je toto pojetí nové a barvité pochopíte, když si přečtete jména těch, jež je inspirují: a. skriabin, c. debussy, t. monk, ch. mingus, m. davis, o. coleman, ale také björk, b. frisell, j. zorn a radiohead.

mezi hosty jsou i zástupci slovenska a to ne ledajací - odpichoví hot house, kteří mají ve svém repertoáru i zběsilé kousky svižně roztančené jazzové éry 50.-60. let. a pokud máte chuť na opravdu hodně rychlou a vzrušující jízdu po směru, hot house bude to pravé.

mě osobně neuvěřitelně láká simple acoustic trio. protože to jsou ti, kteří asi nejlépe vystihují tu čistou formu jazzu, nádhernou jemnou harmonii a mistrovství. marcin wasilewski, sławomir kurkiewicz a michał miśkiewicz. tito tři koncertovali s tomaszem stańkem po evropě a americe a ten o nich říká: "v celé historii polského jazzu nikdy nebyla lepší skupina, jako je tato. tito hudebníci mně každodenně udivují. postupně se pořád zlepšují." mimochodem: jejich poslední album trio nahrané v oslu v roce 2004 je pro mne jako jedno z mála srovnatelné s loňským overnight od robert balzar tria.

a dostáváme se k sobotě, na kterou vás zvu skutečně až s dětskou radostí. prvotřídnost posledního dne předznamená rudy linka, český světoběžník, dnes poloviční američan, s renomé přesahující kontinenty. rudy linka (guitar), gavin fallow (bass) a bryson kern (drums) - to je dohromady jedno z nejlepších uskupení celé jazzové newyorské scény. a aby toho nebylo málo, vystoupení jsou nabitá vedle energie i nezaměnitelným humorem českého bystrého rodáka, takže bude o zábavu postaráno.

a konečně hlavní hvězdy, prosím famfáry: dan bárta & illustratosphere a snad nejlepší česká zpěvačka yvonne sanchez. o bártovi & illustratosphere jsme již několikrát psali a navíc asi všichni víte, o jak velkou/geniální věc jde. méně z vás bude možná znát vrchol festivalu, tedy šarmantní yvonnu sanchez a její mezinárodní projekt brazilian mood (cz/usa/bra/ukr/mex), zatím předváděný téměř výhradně v praze. yvonne svým bolestně krásným a sametovým zpěvem vždy tíhla k jiné, než vyloženě klasické jazzové interpretaci, a vášeň, jíž vyjadřovala hudbu, se nejlépe odrazila v bosanovách, pravých latinskoamerických písních a tancích. její projev této kultury by mohlo být asi to nejkouzelnější, co se doposavad za dlouhou historii jazzového festivalu v těšíně podařilo uvést.

vesna

 verze pro tisk

související články::


 
informační kanály 

facebooktwitterrss feed

 
pozvánky 

03.03.-01.05.2019
>> jarní jazz & bluesové dny 2019
 
26.05.2019
>> koncert pro verunku
 
22.06.2019
>> dead kennedys (us)
 
04.12.2019
>> deep purple (uk)
 

 
reklama 

 
hudební svět

podpora 

 
pspad free text editorprogram - společník všech ostravanů
fantasyobchod.cznokturno - krysův web
obscuro.czmetan city
eclipticside.com

 

naše ikony: 
ov-kluby.netov-kluby.net
ov-kluby.netov-kluby.net
 

:: domů :: rozšířené hledání :: fotky :: reporty :: muzika v mp3 :: o nás ::
 
 © 2002 ov-kluby.net

  design by lucinka & strejda