ov-kluby
domů  |  rozšířené hledání  |  fotky  |  reporty  |  muzika v mp3  |  o nás  

  ov-kluby.net

q.hledat::    
město 
 
reklama 
ovéčka na facebooku
klub 

dnešní akce všude ::
dnešní akce ve městě ::
rozšířené hledání ::
 
[acoustica]
[áčko]
[áčko hladnov]
[atlantik]
[barbar]
[barrák]
[bum bum comedy]
[centrum pant]
[dock]
[fabric]
[fiducia]
[garage]
[heligonka]
[hlubina]
[hudební bazar]
[chlív]
[jeden tag - galerie nibiru]
[jungle]
[klid]
[komorní klub]
[lighthouse]
[marley]
[parník]
[provoz]
[rock hill]
[sky]
[stará aréna]
[venuše]
[vrtule]
 
nekluby ::

 
report 

report:: léto v kruzích

léto.kruhy 2003
[park petra bezruče, bedrunka]
23.-30.08.2003
vskutku jedinečným je bohumínský festival léto.kruhy - délkou, pohodou, zaměřením, multikulturností. snad jen návštěvnost by to chtělo větší - trochu více propagace a i nás otraváků by tam bylo jistě mnohem více!
vloženo: 11.09.2003
 

malí diváci osmero dní se bohumíňáci a přespolní přivandrovalci mohli těšit z radostí, jaké jim dopřával festival léto.kruhy 2003. až na poslední den dávkovali pořadatelé lahůdky po troškách, s ohledem na to, že tak si to nejlépe návštěvník vychutná. dva až tři koncerty, či divadelní představení, doplněné o různé doprovodné akce z dalších oblastí kultury. jako ona zprofanovaná červená nit se celým děním táhl plenér - řezbářská dílna pod širou oblohou, na jejímž konci byla výstava zde vytvořených dřevěných soch. závěrečný den pak byl skutečným vyvrcholením - nejen co do počtu vystoupení...

stan s jazzykem nebylo v mých silách a časových možnostech pobývat den co den v bohumínském parku petra bezruče (potažmo v letním kině a bedrunce) a sledovat celý program. bylo třeba vybírat, uždibovat po kouskách. důležitější ale byla atmosféra. všeobjímající klid a pohoda. ta měla být naznačena i absencí jakékoliv ochranky.

mými dny byly tedy: úterý, čtvrtek a pátek. úterní program činily v podstatě tři koncerty - mladé ostravské jazzové partičky jazzyk, bohumínsko-ostravské elektronické formace oderberg ind. a hatatitla jamu. jazzyk znám velmi dobře z mnoha ostravských koncertů. bohumínští rozhodně nemohli být zklamaní. mlsní jazzyci přispěli pod stanem alibaba baru k oné dobré atmosféře řadou precizně zahraných skladeb z per svých i jazzových klasiků. jak říkám: nic nového - opět výtečná pohoda! (neusínat mi na těch vavřínech, pacholci :o) - vzkaz autora). ještě více jsem ale byl zvědavý na oderberg ind.. něco málo už jsem o nich slyšel, ale na živo jsem si je odchytil poprvé. elektronická muzika (s e.b.m., oderberg ind. ambientními a dokonce punkovými kořeny) byla v bezručovic parku doplněna hodně vychytanými projekcemi. záběry z pod mořské hladiny se střídaly s industriálními motivy - z druhé strany to všechno částečně překrýval tajemný pulsující šum, který byl ve skutečnosti televizním zrněním, natočeným z velmi malé vzdálenosti (dle informací přímo z tvůrčí kuchyně - či jiné místnosti). už tak poměrně dlouhé skladby (cirka 7-8 min.) měly vždy svá dlouhá intra a dojezdy, takže celkově se natáhly na čtvrthodinku. velmi zajímavé! noční hatatitla jam ve stanu jsem už nedal - výpravčí pískal nekompromisně, vlak do ostravy vyjížděl včas.

prvním ze čtvrtečních vystoupení, byl koncert ostravského srpnu. je to už řádka měsíců (vlastně už let), co jsem je slyšel hrát naživo... navíc čerstvě nahráli nové cd (zpráva ze zákulisí: těšte se na brzký křest!), srpen v srpnu takže jsem se měl na co těšit! a právem. bany a johan hrají sice momentálně pouze ve dvou, ale jimi produkovaná pohoda, převlečená za tóny, se rozlévala po letním kině, vnímána snad každým pórem kůže přítomných. vůně dřeva z plenéru vedle pódia jen dokreslovala náladu. chvilku po setmění nastoupil na scénu vladimír václavek se svým projektem v.r.r.m.. vladimír už je živoucí legendou - vše, co dělal, dělal dobře. v.r.r.m. předváděla výtečnou alternativu, ne až tak vzdálenu někdejší tvorbě legendárního dunaje. další ze série výtečných koncertů! místo původně plánovaných a avízovaných czerwů, kteří hráli ve středu až kdesi na mazurach a jednoduše by nestíhali dorazit, měli hrát jiní poláci: mini wafle. ty na své místo doporučili sami czerwie. protože však dorazili se značným zpožděním, nemohl jsem na jejich výstup čekat. z doslechu však vím, že to nebylo to pravé ořechové...

divadlo u lípy pátek (pojatý jako "řecký den") byl poměrně značně poznamenán deštěm. řecký folklórní soubor, byl v podstatě oním deštěm vyhnán ze scény. my sami jsme našli útočiště pod stříškou zahradní restaurace za hledištěm - to v tu chvíli zelo (vepřo, knedlo) prázdnotou. větší štěstí měli herci z hrabovského národního divadla - divadla u lípy. pánové s hostující dámou (jinak hrající v divadle petra bezruče - v tomto parku se musela cítit jako doma... v práci... - pozn. autora) předvedli parodii na opus o trojské válce - čtyřská válka. velmi zábavný kus! diváci autorské dílko přijali příznivě a odcházeli v dobrém rozmaru, takže soubor nemusel ani náhodou použít oblíbený cimrmanův skeč "vichr z hor". večer (alespoň pro mě) uzavřela řecká kapela saloniki (řecká, ale z česka). příjemná muzika, založená na tradičních řeckých motivech a rytmech byla pod pódiem doprovázena tancem tradičních řeckých tanců - pravděpodobně v podání místní řecké komunity.

protože jsem měl v sobotu trošku jiný program, předávám reportážní mikrofon naší zuřivé reportérce egoně ervině kišce - alči.

dudyn

v.r.r.m. na sobotní, závěrečný den léto.kruhů byl naplánován nejbohatší program, jak se ostatně na konec sluší a patří. hudební část festivalu hned po vernisáži dřevěných soch vyrobených v průběhu celého týdne zahájila slovenská zpěvačka, skladatelka a instrumentalistka suí vesan. tato drobná, ale charismatická žena zpívá své velmi osobité písně způsobem, že posluchači občas bezděky až přeběhne mráz po zádech. její písničky pojednávají o životě, některé ovšem v takových rovinách, že se můžou zdát běžně smýšlejícímu člověku možná trošku fantaskní a nepochopitelné. suí do nich vložila moudra, které není každý ještě připraven pojmout. ale přesto je její koncert určitě přínosem pro každého. ta hudba s prvky ethno music, ten zpěv, kdy hlas je jakoby dalším hudebním nástrojem... člověk se nechá snadno unést. suí vesan se doprovází na kytaru, chvíli na bubínek a k tomu všemu používá sultan soliman ještě několik jiných malých doprovodných nástrojů, které lze těžko specifikovat. na závěr svého bohumínského vystoupení také v jedné písni vyzvala ke spolupráci publikum, které se pustilo nadšeně do zpěvu, cinkání klíči a bouchání do laviček. nic netušící a do areálu letního kina nevidící kolemjdoucí museli být věru překvapeni, co že se to tam děje.

po občerstvovací pauze jsem si prohlídla sochy a jala se trpělivě vyčkávat na polskou skupinu wadada. tento šestičlenný soubor (tři ženy a tři muži), jejichž nástroji jsou perkuse, bubny, bubínky a zpěv, začal svými afrokubánskými rytmy publikum pomalu ale jistě rozehřívat. ještě před koncem mě však hlad a jiné potřeby vyštvaly do čajírny alibaba bar, jejichž skvělé placky jsem večeřela již bezmála týden. v parku mezitím vyrostl malý labyrint, jež byl jakousi vernisáží výtvarných a rukodělných děl a dílek dětí, které za celý týden trvání léto-kruhů vytvořily. každý návštěvník vetřelec a akurat se mohl také zamyslet nad různými moudrými myšlenkami a příběhy, které byly také součástí labyrintu.

už za tmy nastoupila ostravsko-smolkovsko-mohelnicko-valtická skupina sultan soliman. svůj vlastní hudební styl, svéráznou interpretaci reggae a ska sami nazývají rasta esta. pro tento styl poměrně tradiční zastoupení nástrojů mají solimani ozvláštněné ještě hrou na akordeon v provedení frontmana a zpěváka libora bálka. také kytara dostává místy solidní prostor pro nějaké to sólíčko. bohumínští se i přes občasné přeháňky už opravdu pěkně rozpařili.

jako kulturní (tedy ne že by hudba nebyla kulturní) vložka se představil režisér polské scény těšínského divadla pan janusz klimsza se svým monodramatem "o jak śliczno familia". kdy jsme se akurat v polském nářečí a ve velmi svérázném pojetí dozvěděli, jak že to vlastně s tím ježíšem bylo.

když jsem napsala, že se při sultan soliman bohumínští pěkně rozpařili, pořád to ještě nebylo nic proti tomu co vypuklo, když na se na scéně rozezněly tóny první písně polské skupiny akurat, posledních účinkujících na bohumínských léto.kruzích. tito sympatičtí mladíci snad ani netuší, jak početnou zde mají základnu fanoušků. jejich hudba je jakousi kombinací reggae, ska a rocku, přičemž místy je to kombinace všech těchto stylů, jindy jsou některé pasáže ryze reggae, jiné zase pěkně hutný rock. výborné nápadité písně, jak hudebně, tak i textově (tedy alespoň co můžu se svou znalostí polštiny posoudit). je to hudba, která vás zvedne ze židlí (pokud nejste dobře přilepení). a podle toho to taky v bohumínském "letňáku" vypadalo... bez přídavku se skupina z pódia nedostala... snad jediným mráčkem nad koncertem zapíchnuté léto.kruhy skupiny akurat byl samozvaný postarší tanečník (po chvíli se k němu přidala i jeho squaw), který nečekán a nezván předváděl své taneční kreace přímo na pódiu.

celkově bych zhodnotila léto.kruhy jako velmi vydařený festival, který svým spojením multižánrového festivalu a řezbářskáho plenéru, či výtvarné dílničky pro děti asi nemá u nás obdoby. pro příští ročníky bych snad jen byla pro lepší propagaci, aby byli přilákáni návštěvníci i z širšího okolí, také nějaká ta ochranka by neškodila (ať si netančí kde kdo na pódiu). v neposlední řadě by nebyl od věci i moderátor, aby se příště účinkující nemuseli uvádět navzájem. ráda bych pochválila zvukaře, kteří odvedli opravdu dobrou práci, neboť dobrý zvukař - půl úspěchu!

alča
foto: valda, dudyn, cimrek, alča

 verze pro tisk

související články::


 
informační kanály 


 
nejčtenější 

>> fotoreport:: slezskoostravský rock-fest 2023
 
>> fotoreport:: norbert žije v barráku
 
>> fotoreport:: ostrava v plamenech 2023
 
>> fotoreport:: necro metal pilgrims 2024
 
>> fotoreport:: rockové velikonoce v tatranu
 
>> fotoreport:: michalfest 2023 (sobota)
 
>> fotoreport:: kaczi ve studiu 1 českého rozhlasu
 
>> fotoreport:: wille and the bandits v parníku
 
>> fotoreport:: slunovrat 2023 (sobota, část 3.)
 
>> fotoreport:: slunovrat 2023 (čtvrtek, část 3.)
 

 
:: domů :: rozšířené hledání :: fotky :: reporty :: muzika v mp3 :: o nás ::
 
 © 2002 ov-kluby.net

  design by lucinka & strejda