ov-kluby
domů  |  rozšířené hledání  |  fotky  |  reporty  |  muzika v mp3  |  o nás  

  ov-kluby.net
ostravské kluby    

q.hledat::    
město 
 
reklama 
 ovéčka na facebooku
klub 

dnešní akce všude ::
dnešní akce ve městě ::
rozšířené hledání ::
 
[áčko]
[akord]
[atlantik]
[barrák]
[brickhouse]
[centrum pant]
[cooltour]
[dock]
[eldorádo]
[fabric]
[fiducia]
[garage]
[heligonka]
[hlubina]
[hudební bazar]
[chlív]
[jeden tag - galerie nibiru]
[klid]
[komorní klub]
[lighthouse]
[marley]
[parník]
[provoz]
[rock hill]
[sky]
[stará aréna]
[venuše]
[vrtule]
 
nekluby ::

 
report 

report:: 16. valašské folkrockování slovem

16. valašské folkrockování
[amfiteátr na stráni rožnov p.r.]
13.08.2005
s menším zpožděním ve zveřejnění, přinášíme rozsáhlou reportáž z letošního 16. valašského folkrockování.
vloženo: 25.08.2005
 

dobré tradice se zachovávají. už šestnáctý ročník valašského folkrockování tomu dává za pravdu. amfiteátr na stráni v rožnově pod radhoštěm opětovně pojal značný počet hudbychtivých příznivců, kterým pořadatelé tka doručili pestrý výběr šesti kapel různých stylů. v příjemném prostředí přírodního areálu se ovšem návštěvníci nesytili pouze hudebními tóny, protože také nepřeberné množství kulinářských specialit a "veselých kalíšků" mocně útočilo na chuťové buňky. odolal málokdo. snad jen stavitelé dřevěných chaloupek asi netušili, že začátkem 21. století vyrostou v jejich těsných blízkostech provizorní stánky, na kterých se bude vyjímat logo proslulého pivovarského koncernu. inu, prolínání minulosti s přítomností v přímém přenosu. puritáni lamentují, obchodníci se těší na to, že si na plesu spřátelených firem budou ťukat šampaňským a přitom stačí tak málo. změnit vnímání a celkový pohled na svět.

regulérní sestava ostravské partičky buty zůstala v severomoravské metropoli. do rožnova dorazily buty - tichá parta. radek pastrňák hýřil humornou náladou a společně s kolegy v "akustické zbrani" si připravili přehlídku nejvýraznějších hitů (poruba, demáček, trumpeta, nad stádem koní atd.), jejichž platnost neutrpěla ani drobnými změnami aranžmá, případně textovými úpravami (františek). vážným tématům se butymj. věnovala člověk v tísni mapující charitativní činnost, ale potlesk na otevřené scéně si vysloužil rovněž saxofonista michal žáček, jenž ze svého hodnotového žebříčku vyškrtl průměrnost a zaměřil se pouze na stoprocentní propracovanost a preciznost. povedlo se. náročné a zároveň osvobozující... i bluesový bard pepa streichl si koncert náležitě užíval.

karolína kamberská a lucie steinhauserová nevozí s sebou "decibely hluku". sestry steinovy si vystačí s kytarami, ze kterých se line folková otevřenost doplněna o útočný zpěv reflektující dřívější působení v rockových skupinách. romantická výčitka lípě podporující národní uvědomění kontrastovala s depresivní míň než já, jejíž kouzlo spočívalo v naléhavosti. filozofickou lež má dlouhé nohy zase provázela pódiová show, v rámci které se hlavy významně zatřepetaly. sesterský souboj neskončil remízou, jak by se z poslechu písně vinná nevinná mohlo zdát, nýbrž vítězstvím obou protagonistek. ty evidentně netíhnou k jalovému objímání a tančení podle cizího pískání. sestry steinovy volí explozivní střídmost.

tříčlenná kapela njorek vsadila na "lidovou notu", ale dbala na to, aby nesklouzla k podbízení. nástrahám módních world music trendů se olin nejezchleba - violoncello, zpěv, michal müller - citera, zpěv, stanislav barek - kytara, zpěv zdárně vyhnuli. skladby z aktuálního počinu překypovaly svěžestí, která poznamenala i cover verzi běží voda, běží od skupiny plavci. rozličné folklórní stavy kolísaly mezi poklidným prožíváním a rozechvělou dobráckostí, ale místy se zastavily až u nespoutaných vibrací. ve finské písni se olin nejezchleba chopil svých houslí natolik profesionálním způsobem, že kdyby nicola paganini a vanessa mae zmutovali, stejně by si mysleli, že mají vidiny. nečekané rozuzlení přinesl závěrečný jazzově taneční přídavek, který upomenul film dědictví a kdekdo si vybavil skotačení u napouštění bazénu.

zatímco loňskou příslušnost k undergroundovému hnutí hájila ducháčkova garáž, letos organizátoři pozvali marsyas. pamětníci ocenili návrat k sedmdesátým letům, ale projev kapely ovlivnila mírně nedůstojná prezentace známých písní. a rozhodně nešlo pouze o to, že se většina skladeb nesla v pomalejším rytmu. k dobrému nepomohlo marsyasani stávkování světelné aparatury, které zapříčinilo, že kapela občas hrála po tmě. škoda. udobření v podobě protřelé hitovky s louisem ztráty částečně kompenzovalo. i když kdo ví, jak se zuzana michnová cítila, když zpívala ...nohy mi ztěžkly...

pražští southpaw si oproti masters of rock výrazně polepšili. tam připomínali po dechu lapajícího šupináče, kterého nezbedný rybář zanechal na poušti. valašský kraj ovšem klukům svědčil. kapelu podporoval nový bubeník honza janečka (známý z působení v doprovodném bandu glena hansarda z the frames), s jehož pomocí získalo kytarové dobývání ještě větší údernost a šmrnc, s čímž zajisté vzrostly ambice souboru. není tedy divu, že se po vzoru anglické klubové scény spoléhalo více na vyznění a účelnost než na kompoziční náročnost. ale proč ne? gregorymu tato parketa očividně sedne. i proto zářil spokojeností.

lék na zimomřivý rozmar počasí nabídla čtveřice kurtizány z 25. avenue. ta přijela z bystřice nad olší, kde už jeden koncert ten večer absolvovala. forma vydržela. ani náznak únavy. kariéra kapely kopíruje přesýpací hodiny, kde se střídají vzlety a pády, nicméně kurtizány se dřívější etapy neštítí. ve výživném energickém drajvu zazněly namátkou půlnoc nebo strach. jakmile však zpěvák simon spustil chci tvoji hlavu vypadal nadmíru rozlobeně. a přesvědčivě. zvlášť když se pohyboval jako gorilí samec, jehož dominantní pohyby loví a zároveň ochraňují. typické "zasekávací riffy" se dávkovaly s nadšením, které nevyprchalo ani u předělávky každý den je to jinak od legendárních abraxas. kurtizány z 25. avenue získaly prostor k manévrování a teď sklízí to, co v minulém století zasely.

petr bidzinski
foto: petr bidzinski, jana hradilová

 verze pro tisk

související články::


 
informační kanály 

facebooktwitterrss feed

 
reklama 

 
hudební svět

podpora 

 
pspad free text editorknihy.abz.cz
fantasyobchod.cznokturno - krysův web

 

naše ikony: 
ov-kluby.netov-kluby.net
ov-kluby.netov-kluby.net
 

:: domů :: rozšířené hledání :: fotky :: reporty :: muzika v mp3 :: o nás ::
 
 © 2002 ov-kluby.net

  design by lucinka & strejda