ov-kluby
domů  |  rozšířené hledání  |  fotky  |  reporty  |  muzika v mp3  |  o nás  

  ov-kluby.net
ostravské kluby    

q.hledat::    
město 
 
reklama 
 ovéčka na facebooku
klub 

dnešní akce všude ::
dnešní akce ve městě ::
rozšířené hledání ::
 
[áčko]
[akord]
[atlantik]
[barrák]
[brickhouse]
[centrum pant]
[cooltour]
[dock]
[eldorádo]
[fabric]
[fiducia]
[garage]
[heligonka]
[hlubina]
[hudební bazar]
[chlív]
[jeden tag - galerie nibiru]
[klid]
[komorní klub]
[lighthouse]
[marley]
[parník]
[provoz]
[rock hill]
[sky]
[stará aréna]
[venuše]
[vrtule]
 
nekluby ::

 
report 

(roz)hovor:: zoči voči s... filip m.

po dlouhém a netrpělivém čekání jsme se dočkali - ostravská kapela filip m. vydává své debutové cd "k princeznám se nečuchá". o tom, jak toto album vznikalo a co je v kapele nového jsme si popovídali se zpěvačkou jitkou andraškovou.
vloženo: 18.11.2004
 

osoby a obsazení::
j.a.: : jitka andrašková [zpěv] ... tázaná
s.b.:: strictly blue ... tazatel

s.b.: vaše debutová deska se jmenuje "k princeznám se nečuchá". jak tento pohádkový název vznikl a odráží se nějak ve vaši hudbě?
j.a.: vznikl tak, že jsme se koukali na video na bráchy od kolína, strašně nás to okouzlilo (byl to drobný flashback do dětství) a zvlášť ta jedna pohádka se mi zaryla do paměti. no a my jsme měli jednu novou písničku beze slov a zdála se nám být taková "pohádková", takže jsme si řekli, že je to přesně název, který má mít. ten název se nám nakonec tak zalíbil, že jsme se rozhodli, že se tak bude jmenovat celá deska.
a jestli odráží nějak hudbu kterou hrajeme? no, my hrajeme trošičku takový bigbít šmrncnutý popem, což nevím, jestli je úplná "pohádka", ale doufáme, že si v nás každý kus nějaké té své pohádky najde.

s.b.: obligátní otázka, kterou kapely nemají rády, je: jaký styl hudby hrajete? máte nějakou formulaci, kterou popisujete neznalému posluchači svou hudbu?
j.a.: jak už jsem říkala, asi pop-rock, bigbít s prvky popu nebo pop s prvky bigbítu, jak si to kdo přebere. je to tak, že kluci hrají drsně a já jim do toho hezky zpívám... (smích)

plakát

s.b.: jak dlouho jste sbírali materiál na svou debutovou desku? vznikly některé písničky až přímo ve studiu?
j.a.: jak se to vezme... v podstatě je ta deska průřezem celé naší tvorby ze 4 let, ale vybrali jsme ty nejžhavější a nejlepší kusy. nějaké písně vznikly přímo pro desku nově a "ve studiu" aranžmá pro píseň pod kůží. tahle, ačkoliv nebyla úplně nová, byla na debut neplánovaně zařazena. na koncertech jsme ji hráli jinak, ve studiu jsme ji z momentální nálady předělali a pro mě osobně to je nejlepší písnička cédéčka.

s.b.: jak dlouho deska vznikala, kde jste ji točili a kdo obstaral produkci?
j.a.: samotné natáčení proběhlo velice rychle, natočili jsme ji asi během 3 týdnů. produkci, mastering a vlastně celou tu technickou stránku dělal petr slezák se studia citron a mačkal z nás to nejlepší. natáčeli jsme najednou a byla to úplně úžasná práce, petr nás to nechal dělat pocitově a když cítil ten správný feeling napoprvé, tak nás nenechal dělat více pokusů (ani nástroje, ani mě) a myslím, že to je v nahrávce slyšet, že je díky tomu "živá".

s.b.: při tvorbě hudby a textů se střídá a doplňuje jitka s tomášem. jak dáváte písničky dohromady?
j.a.: tak z 90% procent vždycky začínáme s hudbou, na kterou se pak píše text s tím, že když dlouho nic nenesu, tak se zapojí tomáš... někdy vznikne písnička najednou... to se nedá zobecnit, většinou když píšu já sama, tak celou najednou. jednu věc z našeho repertoáru ale donesli i vojta a maťo. jinak aranže a vlastně všechny linky pro jednotlivé nástroje si dělají kluci každý sám, takže v podstatě každou věc autorsky obohatí úplně všichni.

s.b.: desku vydáváte u menšího vydavatelství, vaše hudba má rozhodně potencionál oslovit široké spektrum publika. zkoušeli jste štěstí u některé z velkých hudebních společností?
j.a.: já si myslím, že popron music není až tak malé vydavatelství, má dlouhou tradici a hlavně jde o to, že jsou nakloněni vydávat nové skupiny, i když ta deska vyšla ve vzájemné spolupráci a spoustu věcí jsme si zařizovali sami. jsou přístupní tomu vydávat a objevovat nové kapely, zatímco u větších labelů na to slušně řečeno kašlou, mají ty své "koníčky" a nezajímá je nic ostatního. a jak vím, tak jsou zavaleni denně hromadou cédéček, které jim kapely posílají, takže je nemají čas ani poslouchat a případně se více starat. zkoušeli jsme ještě na poslední chvíli pár vydavatelství oslovit, kdy jsme měli desku připravenou pro vydání, ale většinou nás vykázali s tím, že mají dopředu naplánované své ediční plány.

s.b.: jaké máte dosavadní zkušenosti s českými rádii? prokázali trochu odvahy a zařadili vás do vysílání ještě před vydáním desky nebo jste byli nuceni si vyslechnout nějaký vypečený důvod, proč se vaše hudba nehodí do jejich rádiového formátu?
j.a.: k našemu překvapení ten přístup byl velice pozitivní - hrají nás na rádiu helax, hraje nás český rozhlas milan "105kg" krajčí nás zařadil do své rotace na rádiu hey, v orionu mají sice svá pravidla a tak čekali, až nám deska vyjde oficiálně - "s čárovým kódem". takže vesměs nás přijali s otevřenou náručí. teď ještě jednáme s celostátními rádii, abychom se dostali i mimo region.

filip m.

s.b.: v kapele žádného filipa nemáte, takže logicky otázka zní - kdo je filipem v názvu vaší skupiny?
j.a.: filip tam není... ten název je takovou skrytou reklamou na jednu tabákovou firmu... (smích). když jsme vymýšleli jméno pro kapelu, tak jsme někde zahlídli ten název, takže jsme ho počeštili, že snad dočasně, ale zalíbil se nám a už u něj zůstalo.

s.b.: ve skladbě hit for sale jste vylepšili aranžmá písně použitím drobné elektroniky. byl to pouhý experiment nebo do budoucna počítáte s větším zapojením modernějších postupů?
j.a.: on je dneska na nás ze všech stran "technický tlak", elektronika je všudypřítomná. jsou to zajímavé věcičky, ale my s nimi zatím moc neumíme. tady to byl vyloženě experiment, oslovili jsme kamaráda kubu matýska (dj inspiral x62) a ten si pohrál s dvěmi věcmi a udělal nám podklady - kromě hit for sale ještě u skladby bojím se slov. určitě se tomuhle vlivu nebráníme, ale mám pocit, že stále půjdeme tou naší cestou, která je taková ta víc živá a nebudeme tam té elektroniky cpát nějak hodně.

s.b.: jitko, tvůj hlas podvědomě všichni znají, neboť zpíváš duet s richardem krajčem v písni ženy. dále jsi přispěla vokálem skupinám jako buty, mňága a žďorp, raketa, rumpál... co ti tahle zkušenost přinesla?
j.a.: zrovna zkušenost s richardem krajčem? nóó, třeba že jsem ho poznala; je to hodný a příjemný kluk... (smích). ale hudebně asi každý jdeme svou cestou. s kryštofem to byl příliš krátký zážitek, abych mohla hodnotit... co mě nejvíce ovlivnilo, tak to jsou buty, se kterými jsem v minulosti jela dvě turné a točila desky. zažila jsem s nimi ten život "na cestě" a stát na pódiu před naplněnou halou. bylo to úžasné a ráda vzpomínám. čuchla jsem si k tomu, by rád zažil asi každý muzikant. ale tam to byla role vokalistky někde vzadu, která tam má sice své místo, ale v podstatě zpívá "na kšeft". takže jsem teď moc ráda, že mám "svou" kapelu, filip m., za kterou dýchám a jdu s kůží na trh.

s.b.: chystáte na podporu desky turné nebo to budou spíš jednotlivé koncerty?
j.a.: zatím jsou to jednotlivé koncerty, ale s přibývajícím množstvím se nám v podstatě spojují do turné... (smích). všichni pracujeme, takže jezdíme hlavně o víkendech. ale pojedeme i mimo region - chystáme koncerty v přerově, brně, praze nebo i děčíně.

s.b.: podpoříte desku i nějakými obrázky v podobě klipu?
j.a.: teď jsme natočili pár obrázků na koncertě v šumperku. nějaké záběry ještě přidáme. chystáme klip na píseň barevný a měl by být ... no barevný... (smích)

přehled chystaných koncertů naleznete na stránkách kapely www.filipm.cz a křest desky "k princeznám se nečuchá" se odehraje v sobotu 18.12.2004 v klubu parník. kmotrem desky bude podle vyjádření skupiny richard... který však, to se dozvíte až na místě.

blinky::

 • filip m. :: www.filipm.cz

 • album u popronu :: www.popronmusic.cz/katalog.php?id=204709
 • strictly blue
  foto: © ritchie rajdus

   verze pro tisk

  související články::


   
  informační kanály 

  facebooktwitterrss feed

   
  reklama 

   
  hudební svět

  podpora 

   
  pspad free text editorknihy.abz.cz
  fantasyobchod.cznokturno - krysův web

   

  naše ikony: 
  ov-kluby.netov-kluby.net
  ov-kluby.netov-kluby.net
   

  :: domů :: rozšířené hledání :: fotky :: reporty :: muzika v mp3 :: o nás ::
   
   © 2002 ov-kluby.net

    design by lucinka & strejda