ov-kluby
domů  |  rozšířené hledání  |  fotky  |  reporty  |  muzika v mp3  |  o nás  

  ov-kluby.net
ostravské kluby    

q.hledat::    
město 
 
reklama 
 líheň 2020
klub 

dnešní akce všude ::
dnešní akce ve městě ::
rozšířené hledání ::
 
[absintový klub les]
[áčko]
[akord]
[atlantik]
[barrák]
[brickhouse]
[centrum pant]
[cooltour]
[dock]
[eldorádo]
[fabric]
[fiducia]
[garage]
[heligonka]
[hlubina]
[hudební bazar]
[chlív]
[jeden tag - galerie nibiru]
[klid]
[komorní klub]
[marley]
[parník]
[rock hill]
[sky]
[stará aréna]
[venuše]
[vrtule]
 
nekluby ::

 
report 

report:: off festival 2011

off festival 2011
[katowice (pl)]
05.08.–07.08.2011
přinášíme reportáž z nabité přehlídky světové alternativy, off festivalu, který proběhl první srpnový víkend v polských katovicích.
vloženo: 15.08.2011
 

srpen povětšinou nepřináší velké kulturní vyžití, proto je hudební festival vždy sledovanou a vděčnou záležitostí. no a když je řeč o takovém festivalu jako je off, nelze než zpozornět. na rozdíl od jiných festivalů například v české kotlině, si drží stále vysoký standard co se týká účinkujících. nenabízí žádné vybledlé hvězdy které už dávno opustili svůj zenit, či se nesnaží za každou cenu vyhovět všem. nabízí samozřejmě širší záběr hudebních žánrů, ale vždy se snaží nabídnout to nejlepší ze současných skupin a umělců. obvykle si organizátoři vybírají kapely, o kterých se mluví jako o těch, které je nejlépe slyšet naživo.

důkazem všestrannosti polského festivalu bylo uvedení kanadských aids wolf. jejich zběsilá verze noise-rocku podpořená chaotickým zpěvem/křikem chloe lum vzbudila velké pozdvižení. chloe se jako pavoučí žena s mikrofonem zaraženým hluboko do krku sápala na reproduktory a přítomné svým chováním vybízela k anarchii (kterou – žel bohu – polští odboráři brzy potlačili). po těchto kanaďanech se nabízel oddech u jiných krajanů - junior boys. jejich synth-pop zněl příjemně a nevtíravě, většina přítomných párů pojala jejich vystoupení jako druhé líbánky. oddech a zábavu nabízelo i francouzské duo gangpol und mit. jejich elektro pop skvěle doplňovala dadaistická videoprojekce, která v některých chvílích přesahovala samotné účinkující. nebudu se ale dlouze rozepisovat o tom, jak jon spencer a jeho bluesová exploze vcelku splnili očekávání všech svých fanoušků či o tom že mogwai už nehraje s takovým drajvem jako před lety, přejdu k tomu podstatnému: k vystoupení amerických low. myslím, že po právu jim patřil páteční večer. tak krystalicky čistá a průzračná hudba musela proniknout do všech uší. svým koncertem dali jasně najevo, že klasická rocková píseň má pořád své nezastupitelné místo mezi tunou laptopových géniů. hymna the great destroyer se areálem nesla jako závan čistého mořského vzduchu. pozdní večer byl následně v režii hypnagogického a trochu ospalého daniela lopatina.

sobotu poznamenal časový přesun američanů polvo z podvečera na téměř třetí hodinu ranní, což u některých vyvolalo nevoli a u jiných tento fakt ještě znásobil očekávání. velké překvapení, tedy pro mne, bylo vystoupení yacht. dynamické show, která neměla jediného slabého místa, vévodil hlas jona bechtolta a doprovodné zpěvačky khaely maricich. ani porucha pódiového osvětlení nemohla narušit chod téhle dobře fungující mašiny. stejné překvapení uchystali barn owl, nenápadní chlápci co po zhruba 15minutovém vybrnkávání spustili neskutečnou smršť sludgeového hromobití. jenže sobota měla patřit indie idolům blonde redhead, kteří přijeli nabídnout ochutnávku z nové desky. bohužel jejich vystoupení vyznělo unyle a téměř nudně. odbyli si velké hity a splnili sen kdekoho, ale moc silný dojem nezanechali. způsobeno to bylo přednatočenýma vokálníma linkama, pročež výsledek zněl dosti stuidově a chladně. večerní souboj tklivých xiu xiu s rozevlátým destroyerem zůstaval vcelku nerozhodný, obě tělesa předvedla parádní výkon, jen zamrzelo jejich překrývání se (tedy časů obou kapel). pozdní čas vystoupení polvo mnohé odradil, experimentální stan byl zaplněn pouze zpola, naštěstí neodradil samotné hudebníky. ti předvedli živelný a strhující koncert, nehledě na třetí hodinu ranní. zahráli věci převážně z posledních desek s energií prvních desek. razantnost jejich rifů mnohdy zaváněla kuchyní shellac. řekl bych kapela na vrcholu svých sil.

neděli tížil příslib deště. ringo deathstarr si ještě užili sluníčko a vybičovali se k skvělému koncertu, který vzýval z hrobu my bloody valentine a ostatní shoegazeové modly. první příval deště zahnal přítomné na liturgii blackmetalových cápků z new yorku. jejich pojetí atmosférického metalu bylo velmi přesvědčivé, zvláště když se nejednalo o žánrovou pózu (sami členové liturgy nastoupili v civilním šatstvu, džíny a trika, zpěvák si dokonce nechal úplésti slušivé copánky). další stanový koncert padl na garážové rockery oneida. zde musím upřímně říct, že už jsem dlouho neviděl nějakou kapelu které to takhle šlapalo. hodinový jam táhla kupředu nemilosrdná rytmika a klávesy, téměř beze zpěvu a bez zbytečných řečí. sami hudebníci byli po vystoupení dojatí, svorně a bratrsky se objímali. nedělním headlinerem byli lháři, kteří si vysloužili pověst zběsilých pódiových šílenců. mají na kontě již pět studiových alb a mnoho klubových i festivalových koncertů. na hlavní scéně off festivalu přehráli ty nejdůležitější fláky z každé desky, ve výčtu přes deset písní. zpěvák angus andrew křepčil po pódiu jako pominutý, házel sebou a dělal málem přemety, zbytek jeho kapely staticky přihlížel. jejich set byl ale spíše klasickým rockovým vystoupením než exhibicí. vyčerpávající koncert, který ale měl rezervy, zanechal kladný dojem. pozdní večer okrášlili svým progresivním soundem emeralds a hype williams. kdo ještě nespal, dostal pořádnou porci abstraktních zvukových koláží.

letošní ročník byl dle mého názoru s nejsilnějším line-upem za celou dobu konání tohoto festivalu. převládá ve mne pozitivní a skvělý dojem a troufám si vás pozvat na další ročník, který bude jistě opět famózní.

martin šenkypl

 verze pro tisk

související články::


 
informační kanály 

facebooktwitterrss feed

 
reklama 

 
hudební svět

podpora 

 
pspad free text editorknihy.abz.cz
fantasyobchod.cznokturno - krysův web

 

naše ikony: 
ov-kluby.netov-kluby.net
ov-kluby.netov-kluby.net
 

:: domů :: rozšířené hledání :: fotky :: reporty :: muzika v mp3 :: o nás ::
 
 © 2002 ov-kluby.net

  design by lucinka & strejda