ov-kluby
domů  |  rozšířené hledání  |  fotky  |  reporty  |  muzika v mp3  |  o nás  

  ov-kluby.net
ostravské kluby    

q.hledat::    
město 
 
reklama 
 líheň 2019
klub 

dnešní akce všude ::
dnešní akce ve městě ::
rozšířené hledání ::
 
[absintový klub les]
[áčko]
[akord]
[atlantik]
[barrák]
[brickhouse]
[cooltour]
[dock]
[eldorádo]
[fabric]
[fiducia]
[garage]
[heligonka]
[hlubina]
[hudební bazar]
[chlív]
[jeden tag - galerie nibiru]
[klid]
[komorní klub]
[marley]
[parník]
[pjetka]
[rock hill]
[stará aréna]
[venuše]
[vrtule]
[wagon]
 
nekluby ::

 
report 

report:: hey a vypsaná fixa ve fabricu, golemu aj. (3 v 1)

hey (pl) & vypsaná fixa
[fabric, golem aj.]
17.-26.03.2004
společné turné kapel vypsaná fixa a hey je minulostí - resp. jeho česká část. fotoreport už jste viděli, dnes vám se zpožděním přinášíme postřehy z několika koncertů (především ostravského) a od zítřka se těšte na cestopisný seriál z pera márdiho (vypsaná fixa).
vloženo: 07.04.2004
 

hey jsem viděl všehovšudy 5x a musím uznat, že koncert ve fabricu řadím na příčku nejvyšší. zvěsti o vyměknutí, ztrátě dravosti a nasazení v souvislosti s vydáním opravdu pomalejšího, nicméně stejně, hey ne-li více propracovanějšího nového počinu music music oproti [sic!], bych označil za bludné. koncert začal velmi svižně pilotním singlem muka z nové desky, následovaný známějšími věcmi ze [sic!]. diváci se dočkali taktéž coververze where is my mind klasiků pixies a dalších songů v angličtině. ač polština kapele sluší více a vystihuje pravou tvář hey, mezinárodní pojetí zde vycítit můžeme. solidní zvuk klubu fabric napomohl ke kvalitnímu hudebnímu prožitku nás, stojících v pozadí i k dokonalému pařmenskému vyřádění těch, stojících v předních liniích. ač hráli hey něco málo kolem hodiny čistého času i s přídavky, vystoupení nijak neodflákli, ba naopak - silné nasazení a snaha zaujmout (většinou fixácké publikum) byla očividná. úvodní slova kasi nosowské, že ostravu mají rádi už proto, že v roce 2002 zde začínali své první vystoupení tehdejšího českého minitour (viz. report), byla opravdu od srdce.

do pauzy mezi kapelami ještě dodám několik postřehů kolegy, který koncert navštívil ve zlínském golemu:: "bylo to fakt dobré. sice na půlku jedné písničky vypadla aparatura, a tak byli slyšet jen z monitorů, ale to byla jediná chybička a ne jejich. v golemu se mi nijak moc tvrdí nezdáli, dynamičtí to ano. hrozně se mně líbila rozmanitost v.f. písniček, fixa pak zněla děsně jednotvárně. kdyby publikum bylo objektivní, tak po tak skvělé předkapele při hlavním koncertu odejde. ;o) ještě si myslím, že problém zlína je, že tady nikdo nerozumí textům písniček, ale polsky je to osobitější. chtělo by to samostatný koncert, ale tady by na to bohužel asi nikdo nepřišel :o("

po kapánek delším nazvučení a přípravě, nastoupila na pódium hlavní hvězda večera vypsaná fixa. na místě basáka mejny odehrál celé turné aleš zenkl (november 2nd) a mohu směle říci, že jsem to vůbec nepoznal. kapela hrající ve stylu - v jednoduchosti je síla, to rozjela od samého začátku a obecenstvo s povděkem kvitovalo další a další songy, přičemž vlna nadšení s postupem času nijak neustávala. ač jsem neviděl vystoupení až do konce, musím uznat, že fixe to rozhodně šlape a na pokračování tour v polsku určitě neudělají ostudu.

trembi
 

hey koncert, pátou štaci společné koncertní šňůry, zahájili v ostravském fabricu polští hey a byla to v pravdě výtečná podívaná. výborná basa, kytary, pečlivé bicí a k tomu všemu zpívající kouzelná kasia nosowska působící lehce plachým dojmem. o koncertu by se dalo mluvit v samých superlativech. skladby jako "sic!" či "cisza, ja i czas" dokázaly rozeskákat veškeré návštěvnictvo, naproti tomu kupříkladu klidněji plynoucí "cudzoziemka w raju kobiet" vyvolávala v refrénech lehké mrazení. je až s podivem, kterak si hey získalo publikum, pro které je stále ještě více méně neznámou kapelou.

v.f. vypsaná fixa se pomalu a jistě stává klubovou stálicí a svým poměrně hutným hudebním vývarem zaujímá všelikou mládež. od prvních tónů při zvučení až do poslední přidané písně se příznivci kapely všelikým pohybem podíleli na onom "tady a teď" vypané fixy. vzhledem k tomu, že originál basista v.f. si zlomil ruku, zaskočil vskutku pohotově basák z kapely november 2nd. ku slyšení však nebyly některé oblíbené kousky (třebas lunapark), neboť je kapela zkrátka nestačila nacvičit.

kombinace vypsané fixy a hey byla zkrátka velice vypečená a pokud jste ji nestihli v žádném z navštívených měst, máte čeho litovat.

krysa
 

když se sere, tak se sere... znělo mi hlavou těsně před zahajovacím koncertem celé uwaga! rock for people tour. nakonec je až s podivem, jak to všechno dobře dopadlo... když jsem toho fakt krásného dne (po dlouhé zimě přišlo - bez nezbytného mezičlánku jara - na chvíli léto) čekal v praze před abatonem a hlavou se mi honilo, jaké že je štěstí, že je basák fixy mlejn nakonec schopen hrát i se sádrou na zlomené ruce, došla mi od trembiho zákulisní sms (rozuměj: hey short message shit), že si mlejna nechali v nemocnici, protože mu pazoura blbě srůstala... bral jsem to nejdřív jako dezinformativní jobovku - asi tak půl hodiny, než mi ji fixaři potvrdili. no paráda!

vypsaná fixa tedy byla nucena odehrát tři koncerty bez basy, zbytek turné už ji obsluhoval aleš zenkl z n2nd (jak už pánové zmínili v předchozích reportech) a ukázal, že je vážně profík a navíc repertoár v.f. celkem solidně zná. vidět márdiho se španělou je velmi nezvyklý zážitek už sám o sobě a slyšet jejich songy hrát právě na tento nástroj to je teprve něco! pánové ale dokázali vytěžit maximální porci energie i ze sladkého dřeva (čímž nemyslím žádnou pohyblivě nenadanou slečnu) a jako vždy rozžhavili publikum do běla.

už předtím ale celý ten kolotoč osmi koncertů zahájili hey. kdo čekal nekompromisní drsný nástup, na který byl zvyklý ze [sic!] minitour.cz z roku 2002 nebo z festivalů, mohl být zpočátku maličko zklamán. kapela zkraje totiž především představovala věci ze svého nového - trochu klidnějšího - alba "music, music". s postupujícím časem ale přidávala na energii i rychlosti, takže se publikum chytlo, nepustilo a dobře bavilo. kasia nosowska nestrhávala obecenstvo prudkými pohyby nebo pobíháním po pódiu, ale svým přirozeným charismatem a výtečným hlasem.

dobrý začátek... následoval návštěvou trošku slabší a studenější tábor, hey výtečný koncert v hradci králové a rovněž velmi dobrý herálec. po krátké pauze, kterou hey trávili na jesenickém pradědu, se už na svou porci koncertů těšila morava.

do ostravy přijeli hey už potřetí (možná vzpomínáte na jejich úplně první vystoupení na území republiky v boomerangu, nebo noční set na colours of ostrava 2003). a opět si to ostrava užila. samotný koncert začínal už poněkud svižněji, než ten úvodní v praze a jeho gradace nebyla čistě lineární. fixa se tu už pomalu taky cítí jako doma. hey rozpumpované publikum ještě dorazili a rozjeli tak, že snad poprvé ve své historii byl fabric svědkem skoků fanoušků z pódia... jízda jako ďas!

brněnská fléda se vyznamenala největší návštěvou celé trasy, a to i přesto, že v té samé době hráli ve městě living colour! velmi příjemný koncert se podařil i v olomouckém účku. a my už jdeme do finále...

je to tak trochu ostuda, že jsme byli v jednom z nejproslulejších klubů ov-kluby.net area - zlínském golemu - úplně poprvé. no jo, ale ona je to přece jen dálka... tenhle klub ovšem na nás vážně zapůsobil. velký a oku příjemný prostor ocení kapely i návštěvníci. navíc tu po skončení jede divoká taneční pařba při pokoncertní rockotéce až do šesti do rána! (já to tu sice opouštěl někdy kolem půl čtvrté, ale to pod pódiem tančila ještě dobrá padesátka lidí!)

i když před koncertem byla vidět na obou bandech už značná únava, na pódiu ji ani jeden muzikant nedal znát. hey zahráli další výtečný koncert a jistě si i ve zlíně získali řadu nových příznivců. vystoupení fixy pak na závěr ozvláštnil svou aktivní účastí kytarista hey marcin "źaba" źabiełowicz. tohle byla vážně třešnička na dortu! v.f. fixa s třema kytarama je hotové peklo! energetická stěna jejich zvuku se na vás valí a strhává vás jako tlaková vlna po atomovém výbuchu. (oni si to sami uvědomili i fixaři, takže jim ta třetí začala aspoň na chvíli vrtět hlavou...) márdiho hlas nakonec vydržel - přes nachlazení, se kterým laboroval po celých osm štací a které ho stálo docela hodně sil - až do poslední chvilky. na konci toho úplně posledního přídavku jakoby chtěl radostí rozmlátit svou tak krásně jetou kytaru, ale v poslední chvilce si to rozmyslel...

uwaga! rock for people tour se stalo minulostí. (stálo to za to!!!) na přelomu listopadu a prosince se obě kapely zase sejdou - tentokrát na polské půdě - a dají si odvetu. no a mezi tím ještě zvládnou přáteláček na rock for people 2004 v českém brodě.

dudyn
foto: alča & dudyn

 verze pro tisk

související články::


 
informační kanály 

facebooktwitterrss feed

 
pozvánky 

22.01.-06.03.2019
>> lukáš horký: moje město
 
26.03.2019
>> manowar (us)
 

 
reklama 

 
hudební svět

podpora 

 
pspad free text editorprogram - společník všech ostravanů
fantasyobchod.cznokturno - krysův web
obscuro.czmetan city
eclipticside.com

 

naše ikony: 
ov-kluby.netov-kluby.net
ov-kluby.netov-kluby.net
 

:: domů :: rozšířené hledání :: fotky :: reporty :: muzika v mp3 :: o nás ::
 
 © 2002 ov-kluby.net

  design by lucinka & strejda